Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Mięso i pieczywo za chwilę mocno zdrożeje. Już wiemy dlaczego
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 29.01.2021 01:00

Mięso i pieczywo za chwilę mocno zdrożeje. Już wiemy dlaczego

Ceny mięsa i mąki w górę
Pxhere

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ceny zbóż stale rosną

  • Ile kosztuje tona pszenicy

  • Co przyczynia się do wzrostu cen mięsa

Ceny mięsa i pieczywa w górę

Światowe zbiory są coraz uboższe, zwłaszcza w ubiegłym roku pola nie obrodziły tak, jakby wszyscy tego oczekiwali. Tym samym cena pszenicy na światowych rynkach poszła w górę o 30 proc., soi o ponad 50 proc., a kukurydzy aż o 60 procent.

Do wzrostu cen przyczyniła się także inflacja cen na innych rynkach surowcowych. Powodem był także napływ nowych pieniędzy tworzonych przez banki centralne na całym świecie, by walczyć z kryzysem, przypomina RMF FM.

Polskie zbiory niezwykle cenne

Polskie pola zdecydowanie obrodziły w ubiegłym roku. W związku z tym, że zagraniczni nabywcy oferowali wyższe ceny, niż zwykle, a to ze względu na zmniejszoną podaż surowców, a kurs złotego nie był zbyt korzystny, rolnicy chętnie sprzedają swoje zbiory za granicę. Jak podaje portal, w tej chwili za tonę pszenicy w polskich portach cena wynosi już prawie 1100 zł, podczas gdy pół roku wcześniej cena wynosiła 800 zł.

To przyczynia się do tego, że rosną również ceny na rynku krajowym. Przegląd Zbożowo-Młynarski, na który powołuje się RMF FM, podaje, że w połowie stycznia cena tony pszenicy konsumpcyjnej była o 9 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i 26 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Ponadto rolnicy specjalnie wstrzymują się ze sprzedażą zbóż, ponieważ stałe wzrosty cen zachęcają ich do oczekiwania na jeszcze korzystniejsze ceny, a to przyczynia się do tego, że surowca po prostu zaczyna brakować.

Efekt domina

Wzrost cen surowców pociąga za sobą wzrosty cen gotowych produktów. I tak właśnie młyny, dla których zakup zboża jest głównym wydatkiem, muszą podnosić ceny gotowej mąki.

- Tak duży wzrost cen pszenicy musi wpłynąć na wzrost cen mąki - mówił cytowany przez portal prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Krzysztof Gwiazda. - Mąka już trochę podrożała, ale będzie drożeć coraz bardziej. Nie ma innego wyjścia, a jeśli drożeje mąka, będzie musiało zdrożeć również pieczywo - zauważa.

Potrzebne zapasy

Jak podaje portal, młynarze zwrócili się kilka dni temu do rządu o uwolnienie zapasów na czarną godzinę. Krzysztof Gwiazda przekazał, że branża czeka na odpowiedź rządu w sprawie wniosku o możliwość uwolnienia rezerw strategicznych pszenicy z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych.

Zdaniem Gwiazdy wzrost cen zbóż doprowadzi finalnie do zwiększenia cen mięsa i jego przetworów, ponieważ nie możemy zapominać, że zboża są także paszą dla zwierząt. Mimo że pszenica nie ma tak wielkiego wpływu na ceny mięsa, soja już owszem.

Wirtualna Polska przypomina, że 70 proc. pasz dla zwierząt w Polsce to importowana, genetycznie modyfikowana śruta sojowa. Oznacza to, że ceny mięsa są ściśle związane z cenami na światowym rynku, a te będą coraz wyższe, ponieważ w obliczu kryzysu rządy starają się gromadzić zapasy wszelkiego ziarna.