Cudzoziemcy coraz częściej kupują mieszkania w Polsce. Na czele dwie sąsiednie nacje
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie trendy panują na rynku nieruchomości w Polsce,
-
Kto kupuje najwięcej polskich mieszkań,
-
Jak przedstawia się sprzedaż mieszkań w Polsce na przestrzeni lat.
Atrakcyjne mieszkania w Polsce
Mieszkania w Polsce cieszą się coraz większą popularnością wśród cudzoziemców. Według danych z raportu serwisu GetHome.pl, na które powołuje się portal Bankier, w 2019 r. cudzoziemcy kupili w Polsce blisko 8,5 tys. mieszkań . Jedna trzecia z nich trafiła w ręce obywateli Ukrainy.
Zainteresowanie mieszkaniami w Polsce jest coraz większe. W 2019 roku cudzoziemcy kupili o 20,5 proc. mieszkań więcej niż w roku wcześniejszym.
Łącznie osoby z zagranicy kupiły 8487 nieruchomości o średniej powierzchni 57,5 mkw. Zainteresowaniem cieszą się także lokale użytkowe, których w 2019 roku sprzedano 2484, co oznacza wzrost w wysokości 15,3 proc. r/r.
Wielki wzrost zainteresowania uwidacznia się jeszcze bardziej, gdy porównany dane z większego zakresu czasowego. W ciągu dwóch lat – od 2017 r. do 2019 r. – liczba mieszkań kupionych w Polsce przez cudzoziemców wzrosła o 76 proc., a jeśli spojrzymy na dane z sześciu lat - o 175,3 proc.
Najwięcej mieszkań kupują Ukraińcy
Ogromny udział wśród osób kupujących mieszkania w Polsce stanowią Ukraińcy. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji to właśnie nasi wschodni sąsiedzi kupują najwięcej polskich nieruchomości. W samym 2019 roku obywatele Ukrainy kupili 3121 mieszkań o łącznej powierzchni 160,7 tys. mkw.
Bankier zauważa, że najgwałtowniejszy wzrost obserwuje się po 2015 roku , kiedy Ukraińcy zaczęli masowo przyjeżdżać do Polski. Wówczas liczba kupowanych przez nich mieszkań wzrosła aż pięciokrotnie - z 627 do 3121.
Cudzoziemcy ze wschodu są w tej chwili niezwykle ważnym klientem na rynku nieruchomości. Obywatele trzech największych państw znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Polski (Rosji, Ukrainy i Białorusi) kupili w 2019 r. łącznie 3967 mieszkań, czyli o 34,3 proc. (1014 mieszkań) więcej niż rok wcześniej. To aż o 334 proc. więcej jeśli porównamy te dane z tymi z 2015 roku.
Nie tylko mieszkania
Zainteresowanie Ukraińców polskimi nieruchomościami nie ogranicza się jedynie do mieszkań. Nasi wschodni sąsiedzi kupują także grunty, na które muszą mieć jednak wciąż zezwolenia z MSWiA , przypomina Bankier.
Według danych resortu, w 2019 r. obywatelom Ukrainy wydano 270 zezwoleń na zakup łącznie 53,3 hektarów ziemi . Głównym celem, jaki podawali kupcy była potrzeba zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.