Migracja motorem napędowym dla gospodarki. Obcokrajowcy zakładają coraz więcej firm
Migranci coraz aktywniej uczestniczą w życiu gospodarczym i społecznym krajów przyjmujących - informuje Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport International Migration Outlook 2024. Z zestawienia jasno wynika, że migranci coraz częściej decydują się zakładać własną działalność gospodarczą, a co za tym idzie, tworzą nowe miejsca pracy. Jak to wygląda w Polsce?
Migranci lekiem na kryzys demograficzny
Jednym z najbardziej istotnych wniosków płynących z raportu jest wzrost liczby pozwoleń na pracę dla migrantów w krajach OECD. W 2023 roku odnotowano 16-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Taki wynik jest efektem zarówno rosnących potrzeb gospodarki, zwłaszcza w sektorach dotkniętych niedoborami kadrowymi, jak i świadomej polityki migracyjnej wielu państw.
Kraje OECD coraz częściej wychodzą z założenia, że migranci mogą być istotnym źródłem wykwalifikowanej siły roboczej, niezbędnej do utrzymania konkurencyjności na globalnym rynku.
Takie prezenty kupią Polacy i tyle na nie wydadzą. Są wyliczenia Związkowcy mieli rację. Wolna Wigilia to początek końca. Będą kolejne zmianyCoraz więcej obcokrajowców samozatrudnionych
Dlaczego migranci coraz chętniej zakładają firmy? To efekt trudności ze znalezieniem pracy na etacie. Zwykle są one związane z barierą językową, dyskryminacją lub brakiem odpowiednich kwalifikacji. Założenie własnej firmy pozwala im ominąć te przeszkody i uzyskać większą niezależność finansową.
Jak podają autorzy raportu OECD International Migration Outlook 2024, wzrost liczby samozatrudnionych imigrantów jest duży w liczbach bezwzględnych. Od 2006 do 2022 roku liczba samozatrudnionych imigrantów wzrosła o 50 proc. lub więcej w 20 krajach, a podwoiła się lub więcej w 13 krajach. Szacuje się, że w 2022 roku w OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) było około 10 milionów samozatrudnionych imigrantów.
Od 2006 do 2022 roku udział imigrantów wśród przedsiębiorców OECD wzrósł w praktycznie wszystkich krajach. Było to głównie spowodowane wzrostem udziału imigrantów wśród pracującej populacji. Średnio, w 27 krajach OECD, dla których dostępne są dane z obu lat, udział imigrantów wśród pracującej populacji wzrósł z 11 proc. w 2006 roku do 16 proc. w 2022 roku, co odpowiada za pięć z sześciu punktów procentowych średniego wzrostu udziału imigrantów wśród samozatrudnionych – czytamy w raporcie.
W 2022 roku 13,8 proc. migrantów było samozatrudnionych, podczas gdy dla osób urodzonych w kraju odsetek ten wynosił 13,4 proc. (średnio w 37 państwach OECD). W Polsce było to odpowiednio 12,3 proc. dla emigrantów oraz 12,9 dla osób urodzonych w Rzeczypospolitej.
W latach 2011-2021 migranci stworzyli ponad 3,9 mln miejsc pracy w krajach OECD. Taki wynik odpowiada 15 proc. całkowitego wzrostu zatrudnienia w tych latach.
Polska korzysta? Tak, ale powinna bardziej
Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, wiele państw wprowadza specjalne programy wsparcia dla przedsiębiorców-migrantów. Są to szkolenia i doradztwo biznesowe dostosowane do potrzeb migrantów oraz pomoc w dostępie do finansowania, np. poprzez mikropożyczki lub gwarancje kredytowe.
Niektóre kraje wprowadziły specjalne programy wizowe (np. Kanada posiada program Start-up Visa, który przyciąga przedsiębiorców-imigrantów z innowacyjnymi pomysłami biznesowymi, a Francja wdrożyła program French Tech Visa dedykowany utalentowanym przedsiębiorcom-imigrantom). Polska korzysta z potencjału przedsiębiorczości imigrantów dzięki dostępowi do ogólnych programów wsparcia, ale w świetle omawianego raportu mogłaby jeszcze intensywniej rozwijać inicjatywy skierowane do przedsiębiorców-imigrantów – czytamy w opracowaniu raportu przez PIE.
Z raportu OECD International Migration Outlook 2024 wynika, że w krajach OECD UE-EFTA wskaźnik samozatrudnienia migrantów spoza UE (11,6 proc.) był nieznacznie niższy niż wskaźniki samozatrudnienia zarówno migrantów z UE (11,9 proc.), jak i osób urodzonych w kraju (12,0 proc.)
Wskaźniki samozatrudnienia migrantów z UE w porównaniu do migrantów spoza UE były szczególnie wysokie w Grecji, Portugalii i Hiszpanii, a także w Belgii i Francji. Wskaźnik samozatrudnienia migrantów spoza UE jest szczególnie wysoki w Czechach i na Węgrzech w porównaniu do osób urodzonych w tych krajach – czytamy w raporcie.