Gdy Donald Tusk ogłosił plany związane z uszczelnieniem polskich granic oraz czasowym zawieszeniem prawa do azylu, w Europie wywołało to lawinę komentarzy - także negatywnych. Z czasem jednak Bruksela zaakceptowała polskie rozwiązania dla polityki migracyjnej. W obliczu związanych z nią wyzwań, Polaków zapytano o zdanie w sprawie proponowanych przez premiera rozwiązań. Wynik jest jednoznaczny.
Jak wygląda sytuacja życiowa Ukraińców w Polsce? Kupili tutaj własne mieszkania, czy może płacą za wynajem? Ilu z nich podjęło pracę? Jak dobrze znają język polski? Odpowiedzi m.in. na te pytania zdobyli przedstawiciele grupy badawczej Openfield, którzy przeprowadzili badania dotyczące sytuacji Ukraińców mieszkających w Polsce. Oto najnowsze dane.
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla osób z innych krajów. Obcokrajowców przyciąga niewygórowanymi kosztami życia, zróżnicowanym, łatwo dostępnym rynkiem pracy, a także zapotrzebowaniem na pracowników niewykwalifikowanych. W ciągu ostatnich lat szczególny przyrost pracowników obserwuje się wśród migrantów z jednego regionu świata. Wcale nie są to jednak Ukraińcy. Ani nawet Europejczycy.
W 2024 roku niemal dwukrotnie powiększyła się liczba cudzoziemców, którzy otrzymują w Polsce pomoc socjalną – poinformowała ”Rzeczpospolita”. Co to oznacza dla budżetu państwa? Według informacji opublikowanych przez gazetę, w wyniku tak dużego wzrostu, rząd musiał sięgnąć po dodatkowe środki z rezerwy celowej. Podano dokładne kwoty.
Ataki reżimu Łukaszenki na wschodnią granicę przybierają na sile. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas odprawy żołnierzy na Podlasiu przekazał najnowsze informacje dotyczące liczby migrantów, którzy próbują przedostać się do Polski z Białorusi. Sytuacja wygląda poważnie. Statystyki mówią same za siebie.
W pierwszym półroczu 2024 roku liczba cudzoziemców ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Polsce wzrosła o 6%, osiągając poziom ponad 1,16 mln osób. Obcokrajowcy stanowią już 7,1% wszystkich ubezpieczonych - co ciekawe nie tylko Ukraińcy przyczynili się do tego wzrostu. Jakie inne nacje znajdują się w tym zestawieniu?
Jest ważna decyzja w sprawie unijnych zasiłków dla obywateli państw spoza UE. Chodzi o sprawę, która swój początek ma we Włoszech, ale jej konsekwencje dotyczą wszystkich państw wspólnoty. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał właśnie wyrok, który kończy spór na temat tego, czy kraje członkowskie mogą wymagać 10 lat zamieszkiwania, zanim wypłacą zasiłki obcokrajowcom.
Chociaż w Polsce mieszkają i pracują miliony naszych sąsiadów z Ukrainy, ich liczba nie jest wystarczająca, aby rozwiązać problem szybko kurczącej się populacji Polski, a co za tym idzie gwałtowny spadek siły roboczej. Polska wyludnia się nie z powodu emigracji, a z powodu niskiej dzietności. Polska jak wiele innych bogatych krajów dosłownie umiera. Rynek pracy mogą uratować jedynie imigranci lub ekstremalna automatyzacja i robotyzacja całej gospodarki.
Tylko co trzeci obcokrajowiec z Azji, Afryki czy Ameryki Płd. mieszkający i pracujący w Polsce chce zostać u nas na stałe (27 proc.), wynika z badania Grupy Progres. Bez względu na planowaną długość pobytu większość imigrantów z odległych kierunków (68 proc.) ma zamiar sprowadzić nad Wisłę swoich bliskich. Uważają bowiem, że nasz kraj jest dobrym miejscem do życia, w którym czują się bezpiecznie. Chcieliby jednak, by procedury trwały krócej niż obecnie.
Wraca temat migrantów, a dokładnie ich relokacji wśród państw UE. Premier Morawiecki zapewnia, że PiS postawi weto wobec mechanizmu przymusowej relokacji.
- Tego typu mechanizmy, o których dzisiaj mówi UE, de facto zachęcają wszystkich przestępców do tego, aby jeszcze więcej osób kierować do UE - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w niedzielę w TVP Info, mówiąc o systemie relokacji migrantów w UE.
Pandemia nie straszna imigrantom zarobkowym. Obecnie przebywa w Polsce 100 tys. więcej pracowników z zagranicy niż w marcu ubiegłego roku, gdy do Polski dotarł koronawirus. Największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Ilu obecnie przebywa w Polsce pracowników z zagranicyIlu z nich to obywatele UkrainyIlu w ciągu roku przybyło imigrantów zarobkowych
Na Filipinach odbyły się wczoraj wybory uzupełniające. Business Insider Polska opisał zdanie Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia w sprawie potencjalnej emigracji zarobkowej obywateli tego kraju.