Miliarder rezygnuje z walki o TVN. Wszystko przez Donalda Trumpa

Właśnie pojawiły się najświeższe informacje dotyczące potencjalnego zakupu stacji TVN. Nieoficjalnie z wyścigu wycofał się jeden z kandydatów. Tło wydarzeń wzbudza zaciekawienie, mówi się, że może to mieć związek z polityką zza oceanu.
Wyścig o TVN - kandydat się wycofał
O tym, że TVN ma zostać sprzedany, mówimy już od dłuższego czasu. Do tej pory pojawiło się kilkoro istotnych kandydatów chcących wykupić prywatną stację, jednak finalna decyzja wciąż nie zapadła. Trwają negocjacje i formalności.
Pojawiały się plotki, że zakupem zainteresowane mają być między innymi grecka spółka Antenna Group, powiązana z Viktorem Orbanem Grupa TV2, ok. 30 polskich inwestorów skupionych wokół Wirtualnej Polski, niedawna Ringier Axel Springer Polska (RASP) w konsorcjum z funduszem private equity CVC Capital Partners, który jest głównym akcjonariuszem Żabki. Wkrótce później pojawiły się informacje, że swoją ofertę złożył jeden z najbogatszych Polaków Michał Sołowow. Ten ostatni właśnie miał się wycofać z wyścigu o stację, o czym informuje Business Insider.

Źródła informacji portalu wskazują, że tłem dla tej decyzji ma być polityka Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Chodzi o wojnę celną oraz zawirowania rynkowe, które mogą być niekorzystne dla transakcji.
To już katastrofa. Stany Zjednoczone ogłosiły nałożenie 104 proc. cła Ostre starcie między kandydatami na prezydenta. Zmierzą się w sądzieMichał Sołowow zaskoczył decyzją
Michał Sołowow to jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych polskich przedsiębiorców. Urodził się w 1962 roku w Kielcach, a swoją karierę rozpoczął w latach 80. i 90., kiedy zaczął inwestować w sektor budowlany, przemysłowy i chemiczny. Jest właścicielem lub głównym akcjonariuszem wielu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Najbardziej znane z nich to Synthos, Cersanit oraz Barlinek — producenci kauczuku, ceramiki oraz podłóg drewnianych.

Według danych z 2024 roku Michał Sołowow jest najbogatszym Polakiem z majątkiem przekraczającym 27 miliardów złotych. Przez wiele lat rywalizował o to miano z Zygmuntem Solorzem i Sebastianem Kulczykiem.
Co istotne, w sprawie TVN wystosował on najwyższą ofertę zakupu, o czym jeszcze dwa dni temu rozpisywały się media. Przypomnijmy, że Warner Bros. Discovery, właściciel grupy TVN, zaproponował na sprzedaż trzy pakiety:
- TVN (wszystkie stacje z tym logo, w tym m.in. TVN24);
- kanały tematyczne (stacje na licencji Warner Bros. Discovery, np. TLC, Discovery Channel, HGTV itd.);
- Canal+ Polska - za pośrednictwem spółki TVN Media, Warner Bros (Discovery jest tu właścicielem 32 proc. akcji).
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Sołowow zainteresowany jest pakietem pierwszym i drugim. Z kolei Wirtualna Polska jest zainteresowana samym TVN, czyli tylko pakietem pierwszym (reszta jest dla nich nieopłacalna) - podała Gazeta Wyborcza.
Zobacz: Policja rozpoczęła wielką akcję kontrolną. Kulminacyjny moment nastąpi 9 kwietnia
Michał Sołowow z najwyższą ofertą za TVN
Dokładnie dwa dni temu media obiegła informacja, że to właśnie najbogatszy Polak Michał Sołowow, zainteresowany kupnem TVN, zaproponował najwyższą kwotę. Jako pierwsza tę informację podała Gazeta Wyborcza. Tym bardziej zastanawiają doniesienia, jakoby chwilę później postanowił się wycofać. Jak podkreśla Business Insider, najpewniej decyzja ta była motywowana polityką celną Donalda Trumpa, która zatrzęsła światową giełdą.
Jak podaje portal, zwrócił się o komentarz do Macieja Gorzelińskiego, reprezentującego spółki Michała Sołowowa. Ten odpowiedział w następujący sposób:
Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.
Podobna odpowiedź pojawiła się na pytania, czy rzeczywiście powodem wycofania oferty jest sytuacja rynkowa wywołana przez politykę celną Donalda Trumpa, a także widmo recesji, które dotyczy obecnie amerykańskiej gospodarki. Rozmówca Business Insider podkreślił jednak, że trudno się nie zgodzić z tymi argumentami.
Nie jest jasne więc, jak potoczy się przyszłość stacji TVN. Przypomnijmy, że w wyścigu oficjalnie udział biorą również konsorcjum ok. 30 polskich inwestorów skupionych wokół Wirtualnej Polski, a od niedawna Ringier Axel Springer Polska (RASP) w konsorcjum z amerykańskim funduszem private equity CVC Capital Partners, który jest głównym akcjonariuszem Żabki czy Comarchu.





































