Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Technologie > Miliony aplikacji znikną już za 6 tygodni. Wielkie czystki na smartfonach z Androidem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.07.2024 14:13

Miliony aplikacji znikną już za 6 tygodni. Wielkie czystki na smartfonach z Androidem

smartfon
Fot. Unsplash/Adrien

Palącym problemem sklepów z aplikacjami mobilnymi jest ogromna skala nadużyć. Choć wiele robi się, by odfiltrowywać potencjalne malware, to skala operacji sprawia, że skuteczność jest relatywnie niska. W efekcie Google wkrótce przeprowadzi ogromną czystkę w Google Play. Z Androida znikną miliony aplikacji.

Wielkie czystki w Google Play

Redakcji “Forbesa” udało się potwierdzić o planowanej operacji usunięcia potencjalnie złośliwych programów ze sklepu Google Play. Sam sklep, a raczej jego bezpieczeństwo, jest jedną z pięt achillesowych Androida, a przez to, że jest to w tej chwili najpopularniejszy system operacyjny na planecie, rodzi to problemy o gigantycznej skali.

Wraz z premierą Androida 15, której spodziewamy się już za sześć tygodni, Google zacznie wykorzystywać zaawansowane algorytmy do skanowania zarówno pamięci urządzeń, jak i zasobów sklepu Google pod kątem aplikacji, które oceni jako mało przydatne. Ogólna klasyfikacja nosi nazwę “spam i minimalna funkcjonalność” i jeśli Google, a w zasadzie wykorzystywane przezeń algorytmy stwierdzą, że mają do czynienia z taką aplikacją, po prostu ją usuną.

Masz taki telefon? Możesz znaleźć się na celowniku oszustów

Spam i minimalna funkcjonalność

Oprogramowanie na bieżąco będzie analizować aktywność aplikacji i profil wchodzenia z nimi w interakcje przez użytkowników, aby poszukiwać takich wzorców, jak np. aplikacje, które składają się wyłącznie ze statycznego tekstu, bądź takie, które proste oferują funkcje wbudowane w sam system operacyjny, np. tapety lub czytniki PDF. Warto zwrócić uwagę, że ta ostatnia grupa często jest właśnie wykorzystywana do infekcji malware przez cyberprzestępców.

Zobacz: Globalna awaria Windowsa. Microsoft publikuje instrukcję, znamy przyczyny. Czy katastrofie można było zapobiec?

Dla twórców aplikacji dobre wieści są takie, że Google nie dokona wielkich czystek od razu - wcześniej deweloperzy zostaną powiadomieni o wątpliwościach i będą mieli okazję się do nich odnieść. Jeśli jednak reakcji wydawcy programu nie będzie, a nie należy się ich spodziewać w przypadku potencjalnie złośliwego oprogramowania, wówczas aplikacja zniknie z ekosystemu Androida.

Kolejna warstwa zabezpieczeń

Można się spodziewać, że czystki nie wystrzegą się fałszywych pozytywów, co w przypadku abandonware, nierozwijanego już i porzuconego przez autora, lecz wciąż pełni funkcjonalnego oprogramowania, poskutkuje niesłuszną likwidacją. Dla Google jednak priorytetem jest bezpieczeństwo, choć nowe zabezpieczenia są tak naprawdę kolejną warstwą abstrakcji w filtrach skanujących sklep Google. Malware z Google Play nie usunęły poprzednie, najpewniej nie usunie i ta warstwa, jednak ma szansę przynajmniej zniwelować zagrożenie.