Mowa o dwóch aplikacjach ze Sklepu Google Play, w których wykryto groźne oprogramowanie typu malware. Sprawdź, czy nie masz ich zainstalowanych. Eksperci w zakresie bezpieczeństwa alarmują: usuń.
W Polsce sprawnie adaptują się nowinki techniczne związane z płatnościami. Dysponujemy świetnym systemem BLIK, dużą popularnością cieszą się nie tylko płatności bezgotówkowe, ale też zbliżeniowe, a ostatnio płatności zbliżeniowe dokonywane telefonem. Nowy trojan bierze na cel właśnie te osoby, które często płacą w sklepach smartfonami.
Google wprowadza funkcję "Theft Detection Lock" w systemie Android, która automatycznie blokuje telefon w przypadku wykrycia podejrzanego ruchu. Ma to na celu zwiększenie ochrony przed kradzieżą, szczególnie w sytuacjach takich jak wyrwanie telefonu z ręki. Nowe zabezpieczenie znacznie utrudni złodziejom dostęp do urządzenia i danych użytkownika.
Holenderscy analitycy zidentyfikowali nową technikę atakowania smartfonów z Androidem. Ich badania zaczęły się od ataku na jedną z kanadyjskich sieciówek gastronomicznych, ale szybko udało się ustalić, że infekowano także urządzenia w Europie - w Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz… w Polsce. Co gorsza, trojan wyspecjalizowany jest w infekowaniu nie prywatnych, i siłą rzeczy mało interesujących dla cyberprzestępców, urządzeń, lecz smartfonów służbowych, należących do firm. Uwagę zwraca zwłaszcza wektor ataku - trojan Chameleon ukrywa się pod postacią aplikacji CRM.
Choć według Google podstawą bezpieczeństwa w systemie Android jest korzystanie wyłącznie z oficjalnej dystrybucji aplikacji i rezygnacja z ręcznej instalacji programów z plików APK, to sklep Google Play także nie jest żadną gwarancją ochrony. Regularnie odnajdywane są tam złośliwe aplikacje, które udaje się przemycić pod filtrami bezpieczeństwa Google. Właśnie zidentyfikowano kolejny groźny program. Problem jest tym większy, że apka okazała się wielkim sukcesem i pobrano ją setki tysięcy razy. Jeśli masz ją na swoim smartfonie, jak najszybciej ją usuń.
Telefony towarzyszą naszej codzienności niemal na każdym kroku i coraz trudniej jest wskazać osobę, która nie potrafiłaby dziś, choćby w stopniu podstawowym, obsłużyć smartfon. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że urządzenia, które nosimy w kieszeni skrywają swoje tajemnice. Jedną z nich możesz odkryć już teraz, a jest nią sekretna, sprytnie ukryta gra. Z tego tekstu dowiesz się:● Jaką grę skrywa twój telefon.● W jaki sposób ją uruchomić.● Jak w nią grać.
Google zaprezentowało ważne nowości w aplikacji Mapy Google. Są one adresowane przede wszystkim do kierowców i są już falowo udostępniane użytkownikom. Dzięki nowościom możliwe będzie pośrednio zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, bo Mapy wzbogacą się w funkcje, które znamy choćby z polskiego Yanosika. Ponadto udoskonalone zostaną mechanizmy nawigacji, co będzie szczególnie przydatne zwłaszcza podczas poruszania się po miastach czy poszukiwania miejsca parkingowego.
Analitycy firmy Kaspersky odnaleźli w sklepie Google Play aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie. Co ciekawe, jest to popularne niegdyś oprogramowanie szpiegujące Mandrake - trojan, który nie dawał o sobie znać od 2020 r. Wygląda jednak na to, że Mandrake cały czas był wykorzystywany przez cyberprzestępców, tylko umykał uwadze firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem mobilnym. Przedstawiono listę aplikacji, które zawierały spyware - jeśli masz je na swoim smartfonie, natychmiast je usuń, przeskanuj telefon antywirusem, a w razie potrzeby zresetuj go do ustawień fabrycznych, choć i to może nie stanowić gwarancji bezpieczeństwa.
Cyfrowy gigant poinformował o zmianach dotyczących kupowania treści na telewizorach. Widzowie, którzy lubili w ten sposób nabywać filmy i seriale, będą rozczarowani. Co stanie się z treściami, które już zakupiono?
Analitycy firmy Satori poinformowali o zidentyfikowaniu ponad 250 aplikacji mobilnych w sklepie Google Play, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników smartfonów z Androidem. Stoi za nimi dopuszczająca się licznych nadużyć rosyjska sieć reklamowa CaramelAds, która zastosowała nowy sposób maskowania swojej działalności. Wykorzystywany system bliźniaczych aplikacji może prowadzić do poważnych konsekwencji. Sprawdź, czy nie masz tych aplikacji na swoim smartfonie. Jeśli tak - nie ryzykuj.
Palącym problemem sklepów z aplikacjami mobilnymi jest ogromna skala nadużyć. Choć wiele robi się, by odfiltrowywać potencjalne malware, to skala operacji sprawia, że skuteczność jest relatywnie niska. W efekcie Google wkrótce przeprowadzi ogromną czystkę w Google Play. Z Androida znikną miliony aplikacji.
W okresie wakacyjnym, kiedy częściej niż kiedykolwiek stawiamy na rozmaite aktywności oraz wycieczki, o uszkodzenie telefonu nietrudno. Ponieważ dla wielu osób smartfony za sprawą wbudowanego aparatu fotograficznego to skarbnica historii o sobie samym, jego uszkodzenie może być wyjątkowo dotkliwe i przekraczać koszty związane z koniecznością kupna nowego. Na szczęście nawet jeśli twój telefon doznał poważnych obrażeń, wciąż możesz odzyskać jego zawartość.
Ta aplikacja to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto planuje wyjazd na urlop. Dostępna na smartfony z Androidem apka Gdzie jest Tron służy do odnajdywania publicznych toalet. Na różne sposoby odnaleźć można najbliższy z kilku tysięcy punktów w całym kraju.
Rosnące zużycie energii przez aplikacje na smartfonach nie idzie w parze z rozwojem wydajności akumulatorów. Dlatego w cenie są wszystkie zabiegi, które mogą wydłużyć czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Można to zrobić na kilka sposobów.
Powraca zagrożenie trojanem Meduza. Na celowniku są posiadacze smartfonów z Androidem, a konkretniej ich pieniądze. Program jest wyspecjalizowany w kradzieży z ich urządzeń danych umożliwiających m.in. włamanie się na konta bankowe.
Analitycy Check Point zidentyfikowali falę ataków z użyciem złośliwego oprogramowania Ratel RAT. Wykrytych zostało 120 kampanii, które mogą skończyć się całkowitym przejęciem kontroli nad smartfonem. Celem są zwłaszcza starsze smartfony z Androidem.
W sklepie z Google Play odnaleziono kolejne aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie. Maskowały one swoje prawdziwe zastosowanie, przekonując, że mamy do czynienia z przydatnymi programami użytkowymi. Zagrożenie jest poważne - trojany były wyspecjalizowane w wykradaniu danych logowania do aplikacji bankowych.
Amerykański gigant rozpoczął testy nowych sposobów, które pomogą użytkownikom telefonów z systemem Android w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia. Chodzi przede wszystkim o ochronę zapisanych w telefonie danych. Sprawdzany system opiera się na trzech funkcjach.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele popularnych aplikacji może pobierać nasze najbardziej prywatne informacje. Specjaliści właśnie wydali ostrzeżenie przed dwoma kolejnymi usługami, które mogą wykradać dane do bankowości elektronicznej. Jeśli masz je na swoim telefonie, natychmiast je odinstaluj – w przeciwnym wypadku możesz stracić pieniądze.
Twórcy ChatGPT wyposażyli swój produkt w nowe funkcje. Ucieszą one szczególnie osoby korzystające z aplikacji za pośrednictwem Androida oraz systemu iOS. Co nowego oferuje chatbot, który zrewolucjonizował rynek?
Google ogłosił wprowadzenie siedmiu innowacyjnych funkcji dla systemu Android, które mają znacząco poprawić komfort użytkowania smartfonów i innych urządzeń. Zaprezentowane nowości są kontynuacją ogłoszeń z majowej konferencji technologicznej giganta.
Wkrótce PKO Bank Polski uruchomi nowe możliwości adresowane przede wszystkim do kierowców. Aplikacja mobilna IKO zyska kompatybilność z systemem Android Auto. Dzięki temu kierowcy będą mogli m.in. wygodnie płacić za parkowanie z użyciem systemu infotainment w samochodach.
W Sieci pojawiły się fałszywe instalatory programów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa smartfonów i pecetów. Choć na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z instalatorami popularnych antywirusów, to w praktyce programy kradną dane i nadużywają uprawnień.
Do systemu płatności Google Pay zmierza ważna nowość dla milionów użytkowników, którzy często dokonują transakcji w sieci. Google poinformowało, że wkrótce będą one przebiegać znacznie szybciej i wygodniej - wrażliwe dane na potrzeby transakcji będzie można zatwierdzać biometrycznie.
W Polsce w systemie Android działa już sieć Znajdź moje urządzenie, dzięki której zagubione czy skradzione smartfony można odnajdywać dzięki innym posiadaczom urządzeń z Androidem. To jednak dopiero początek. Google zaprezentowało właśnie trzy nowe zabezpieczenia przydatne po kradzieży smartfonu.
Oficjalnej premiery nowej wersji systemu od Google można spodziewać się w trzecim kwartale tego roku. Za sprawą trwających beta testów oraz pojawiających się przecieków, można już jednak coś o nim powiedzieć. Jakie są największe różnice względem poprzedniej wersji?
Rozwój mechanizmów bezpieczeństwa w kolejnych wersjach Androida sprawia, że część starszych wersji musi zostać porzucona za sprawą braku kompatybilności. Google podjęło decyzję, aby zerwać z kolejną pulą urządzeń wyposażonych starsze wersje systemu, co w przypadku części smartwatchy w zasadzie czyni je bezużytecznymi.
Google rozesłało do części użytkowników smartfonów z Androidem powiadomienie o uruchomieniu w Polsce sieci Znajdź moje urządzenie. Sama nazwa może być znana z aplikacji, dzięki której można lokalizować urządzenia z systemem Google, jednak sieć wprowadza ważną nowość - smartfony czy smartwatche będzie można odnajdywać, nawet gdy są wyłączone.