Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Miliony dorosłych Polaków mieszkają z rodzicami. Blisko połowa nie uczy się i nie pracuje
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.07.2024 11:19

Miliony dorosłych Polaków mieszkają z rodzicami. Blisko połowa nie uczy się i nie pracuje

mężczyzna
Fot. Unsplash/Erik Mclean

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące tzw. gniazdowników - młodych, dorosłych osób, które nie założyły rodziny i mieszkają z rodzicami. Zjawisko to w przeważającej większości dotyczy mężczyzn, jednak w ostatnich latach można zauważyć pewną tendencję spadkową - od 2018 r. gniazdowników wyraźnie ubyło.

1,7 mln gniazdowników w Polsce

Raport GUS podsumowuje dane zebrane do końca 2022 r. Wynika z niego, że osób w wieku od 25 do 34 lat, które mieszkają z rodzicami i nie założyli jak dotąd własnej rodziny, było wówczas w Polsce 1,7 mln.

Zobacz: Przełomowy pomysł lewicy na zdrowie publiczne. Podatek zamiast składek i zmiany w CIT

Może się to wydawać wiele, niemniej jeszcze w 2018 r. gniazdowników w Polsce było 2 mln - w ciągu zaledwie czterech lat liczba spadła o 15,5 proc. Ponadto należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogły zawyżyć faktyczną liczbę. Dane zebrane przez GUS pochodzą z rejestrów administracyjnych - PESEL, ZUS czy NFZ. Tymczasem wielu młodych ludzi opuszczających dom rodzinny jeszcze przez wiele lat nie zmienia danych w rejestrach.

"Młodych namawiam, by wyjechali". Prezydent Jeleniej Góry nie ma złudzeń

Kim są polscy gniazdownicy?

Tylko 63 proc. gniazdowników uczy się lub pracuje, przy czym odsetek uczniów lub studentów to tylko 6,3 proc. i zmniejsza się on rzecz jasna wraz z wiekiem. Czas spędzany w domu rodziców edukacji częściej poświęcają kobiety - 8,6 proc. do 5,4 proc. Przynosi to wymierne rezultaty - 52 proc. gniazdowniczek otrzymało wykształcenie wyższe, gdy u mężczyzn jest to 25 proc.

Ogółem dysproporcja wśród gniazdowników ze względu na płeć jest duża. Grupa ta składa się z 63 proc. z mężczyzn. Duże jest także zróżnicowanie geograficzne - gdy we Wrocławiu gniazduje 18 proc. młodych osób, a w Warszawie 19 proc., w aż 10 gminach województwa podlaskiego dorosłych dzieci mieszkających z rodzicami było co najmniej 50 proc. Liczba gniazdowników jest mniejsza w większych miastach i większa we wschodniej części kraju.

Przestrzennie jest zróżnicowany stopień aktywności zawodowej. Bezrobocie lub bierność zawodowa jest większa na wschodzie Polski, przy czym więcej pracujących gniazdowników znajdziemy na wsi (67 proc.) niż w mieście (60 proc.). Ogółem rozkład aktywności zawodowej przedstawia się następująco - pracuje 63 proc. gniazdowników, 31 proc. jest biernych zawodowo, a 6 proc. jest bezrobotnych. Pracuje więcej mężczyzn (65 proc.) niż kobiet (60 proc.).

Dysproporcje płciowe wśród gniazdowników

Przyczyn występowania zjawiska, podobnie jak coraz mniejszej jego popularności, jest zapewne wiele i nie sposób pominąć tutaj warunków panujących na rynku mieszkaniowym, który dla osób samotnych, dopiero planujących założyć rodzinę, jest w wielu przypadkach w zasadzie całkowicie niedostępny. Ważną kwestię zdaje się także wyłuszczać sam raportu GUS-u, a dokładniej zawarta w nim demograficzna struktura płciowa gniazdowników.

Zwiększa się bowiem dysproporcja gniazdujących mężczyzn i kobiet. W wieku 25 lat na 100 kobiet przypada 136 mężczyzn, jednak w wieku 34 lat jest to już 202 mężczyzn na 100 kobiet w tej samej grupie wiekowej.