Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnym obowiązku. Zbliża się ostateczny termin
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o zmianach, jakie wkrótce zajdą na platformach cyfrowych wykorzystywanych do wymiany korespondencji z administracją państwową i samorządową. Powstał nowy obowiązek, którego niedopełnienie może skutkować sankcjami.
Kto musi dołączyć do e-Doręczeń?
Tylko do 10 grudnia wyznaczone podmioty mają czas, aby dołączyć do nowego systemu, e-Doręczeń. Minister Cyfryzacji zachęca, aby pośpieszyć się dołączeniem, gdyż jak dotąd dokonał tego niewielki procent zobowiązanych do tego organizacji. Zwłaszcza że proces nie należy do najłatwiejszych i może wymagać czasu. Docelowo e-Doręczenia mają całkowicie zastąpić wykorzystywaną dziś platformę ePUAP.
Dołączenie do e-Doręczeń jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów publicznych, ale także firm i zawodów zaufania publicznego, m.in. doradców podatkowych, notariuszy czy radców prawnych. Korzystanie z e-doręczeń nie jest natomiast obowiązkowe dla zwykłych obywateli.
Zmiany w załatwianiu spraw urzędowych. Od grudnia nowy obowiązekJak dołączyć do e-Doręczeń?
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że oprócz samego formalnego dołączenia do systemu konieczna jest także modyfikacja procedur funkcjonujących dziś w zobowiązanych podmiotach. Aby ułatwić ten proces, MC organizuje szkolenia oraz publikuje materiały, które wyjaśniają, jak korzystać z e-Doręczeń.
Aby dołączyć do e-Doręczeń, należy wypełnić cyfrowy wniosek, który musi następnie zostać podpisany Profilem Zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym. Po otrzymaniu mailowego potwierdzenia przyjęcia wniosku należy aktywować skrzynkę na stronie edoreczenia.gov.pl lub poprzez podłączenie systemu EZD, którego można dokonać pod tym samym adresem.
Jakie są korzyści płynące z wdrożenia e-Doręczeń?
Nowy system komunikacji będzie stopniowo wypierał ePUAP we wszystkich zastosowaniach. Ministerstwo Cyfryzacji chce w ten sposób zbudować jeden spójny system, który wyeliminuje konieczność korzystania z innych platform. Całość ma być bezpieczniejsza, koherentna, zgodna ze standardami UE i docelowo uprości komunikację.
Resort, zapewne obawiając się dużego obciążenia infrastruktury w miarę zbliżania się ostatecznego terminu, zachęca do dołączenia do systemu już teraz. Zaznacza, że data 10 grudnia to ostateczny termin aktywacji konta i nic nie stoi na przeszkodzie, by wniosek o dołączenie do systemu dostarczyć administracji jak najszybciej.