BiznesINFO.pl Finanse Ministerstwo Finansów: Fiskus będzie miał wsparcie sektora prywatnego. Kroki już poczynione
East News, Zofia i Marek Bazak

Ministerstwo Finansów: Fiskus będzie miał wsparcie sektora prywatnego. Kroki już poczynione

3 stycznia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest umowa o współdziałanie

  • Co zyskuje przedsiębiorca podpisując umowę

  • Jakie zdanie na ten temat ma Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów o umowach o współdziałanie

Umowa o współdziałanie jest częścią Programu Współdziałania, o którym głośno jest od lipca 2020 r., a jej podpisanie zależy od pozytywnego audytu podatkowego - informuje serwis LEX. Co więcej, umowa o współdziałanie ma przerzucić na podatnika większą ilość obowiązków w kwestii zarządzania funkcją podatkową oraz udzielania informacji na ten temat KAS.

Jak wynika z podręcznika przekazanego dla podatników oraz ocen ekspertów, warto taką umowę z KAS zawrzeć. Przede wszystkim daje ona szansę na zminimalizowanie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości podatkowych oraz przedsiębiorca może rozmawiać z organami podatkowymi na zasadzie zaufania i merytorycznej dyskusji.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że Program Współdziałania ma charakter pilotażowego, a ten zakończy się 1 lipca 2023 r. W ciągu tych trzech lat KAS musi ograniczyć liczbę podmiotów, z którymi zostanie podpisana taka umowa do dwudziestu.

- Spółki zainteresowane udziałem w pilotażu mogą jeszcze składać wnioski, natomiast dane firm zostaną upublicznione zgodnie z ordynacją podatkową dopiero po zawarciu umowy o współdziałanie - mówi cytowana przez Dziennik Gazetę Prawną zastępca Szefa KAS i wiceminister finansów Anna Chałupa.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obecnie umowę o współdziałanie podpisało już piętnaście podmiotów.

Ministerstwo Finansów zdradza plany

- Obecnie trwają prace nad ankietyzacją online skierowaną do interesariuszy Programu Współdziałania. Po jej przeprowadzeniu sformułowane zostaną pierwsze wnioski wynikające z oceny poziomu wdrożenia Programu oraz realizacji zaplanowanych do osiągniecia celów i korzyści - powiedziała wiceszefowa ministerstwa finansów i dodała, że ewentualne wyniki będą miały wpływ na przedłużenie programu pilotażowego.

Co więcej, okazuje się, że nawet sami zainteresowani są zadowoleni ze współpracy z Ministerstwem Finansów oraz KAS. Umowa o współdziałanie oraz wdrożenie programu u siebie pozwoliła podmiotom na uniknięcie błędów podatkowych.

- Obecnie te dokumenty są bardzo dobrym punktem wyjścia do oceny i systematyzacji zarządzania ryzykiem podatkowym nie tylko w podmiotach aplikujących do Programu Współdziałania lecz dla wszystkich podmiotów, które są zobligowane do posiadania strategii podatkowej - mówiła wiceminister o dokumentach będących fundamentem Programu.

Ministerstwo Finansów informuje także, że Program Współdziałania jest szansą na ulepszenie wewnętrznych mechanizmów w firmie, a nie kontrolą podatnika.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat