Możesz odzyskać pieniądze za wizytę u dentysty. Liczą się dwa warunki
Leczenie zębów może być całkowicie darmowe? Wielu pacjentów nie ma o tym pojęcia, ale mogą uzyskać zwrot kosztów. Dotyczy to zarówno leczenia ortodontycznego jak i protetycznego. Polacy mogą odzyskać nawet 100 proc. poniesionych kosztów, ale najpierw muszą spełnić konkretne warunki.
Kiedy możesz za darmo udać się do dentysty
Podobnie jak w przypadku innych specjalistów, również idąc do dentysty, możemy liczyć na dofinansowanie z NFZ czy PFRON. Zdarza się jednak, że pacjenci nie korzystają z możliwości dopłaty — np. kiedy dolegliwości wymagają natychmiastowej wizyty.
Wówczas możemy liczyć na zwrot pieniędzy po czasie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że część Polaków ma prawo odliczyć poniesione koszty leczenia od podatku. Powinniśmy jednak pamiętać o jednym: brak wcześniejszego dofinansowania to tylko jeden z warunków.
Kto może odzyskać pieniądze za leczenie zębów?
Jeśli wizyta u dentysty nie była refundowana w całości, możemy liczyć na zwrot kosztów w ramach obniżenia podatku. Jak wyjaśnia portal infodent24.pl, w przypadku leczenia protetycznego i ortodontycznego umożliwia to zeznanie PIT-37. Przykładowo, zakup aparatów ortodontycznych może zostać uznany za koszty uzyskania przychodu. Jeśli natomiast leczenie zostało częściowo sfinansowane ze środków publicznych, wciąż możemy odliczyć różnicę poniesionych kosztów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia, że pieniądze mogą zostać zwrócone w przypadku osób, które posiadają stosowne orzeczenie o niepełnosprawności, czyli:
- orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach,
- decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,
- orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów.
Zwrot kosztów za wizytę u dentysty
Tak samo jak nie wszyscy podatnicy mogą odliczyć wydatki na leczenie od podatku, tak nie dotyczy to wszystkich zabiegów. Pacjenci posiadający orzeczenie o niepełnosprawności mogą liczyć na odliczenie kosztu:
- zakupu, naprawy lub najmu indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem;
- odpłatności za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne.
Co bardzo ważne, o zwrot wydatków na leczenie mogą starać się również osoby, na których utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna, np. rodzice, dzieci czy współmałżonek. Dochody osoby posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności nie mogą jednak przekroczyć dwunastrokrotności renty socjalnej.