biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Praca > MRPiPS zapowiada zmiany. Czterodniowy tydzień pracy: Są terminy. "To przełomowy moment"
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 28.04.2025 16:17

MRPiPS zapowiada zmiany. Czterodniowy tydzień pracy: Są terminy. "To przełomowy moment"

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Fot. Rex Features/East News

W poniedziałek 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szefowa resortu — Agnieszka Dziemianowicz-Bąk — przekazała istotne informacje zarówno dla pracodawców jak pracowników. Wygląda na to, że w Polsce może dojść do dużego przełomu. Ujawniono pierwsze założenia planu ministerstwa dotyczącego zmian w 5-dniowym tygodniu pracy. 

Zmiany w polskim systemie pracy. Ministerstwo zwołuje konferencję ws. "5-dniowego tygodnia"

Model pięciodniowego tygodnia pracy jest formą obowiązującą w większości krajów od początku XX wieku i zakłada pracę zwykle od poniedziałku do piątku. Usankcjonowanie tego wynikało z postulatów pracowników i było odpowiedzią na postępującą industrializację. Zrównoważenie czasu pracy z czasem odpoczynku na samym początku wdrażania stanowiło istotny postęp społeczny. 

W ostatnich latach można zaobserwować wiele zmian na rynku pracy. Coraz częściej mówi się o chorobach zawodowych, depresji czy wypaleniu spowodowanym przepracowaniem. Zarówno poszczególne firmy jak i kraje starają się szukać rozwiązań pozwalających naprawić tę sytuację.

praca
Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów, fot. Fot. daha3131053/Pixabay

Dyskutuje się o powszechnym wprowadzeniu systemu czterodniowego tygodnia pracy, którego głównym założeniem jest zmniejszenie liczby dni pracy bez obniżenia wynagrodzenia i produktywności. Ta koncepcja pojawiła się również w Polsce, a jej wprowadzenie jest bliższe, niż pierwotnie zakładano. MRPiPS na poniedziałkowej (28.04) konferencji prasowej przedstawiło już pierwsze założenia. 

Andrzej Duda zabrał głos ws. składki zdrowotnej. Jego słowa nie pozostawiają złudzeń Praca wakacyjna 2025. Ofert nie brakuje, ale musisz zachować czujność

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie

System pięciodniowy ma swoje zalety, z czego należy wyróżnić przede wszystkim utrwalony standard, jego powszechne przyjęcie ułatwia organizację pracy i współpracę międzynarodową. Przewidywalność czasu pracy sprzyja planowaniu działalności gospodarczej, a więc stabilności ekonomicznej. Pond to ta forma daje duże możliwości zarządzania projektami i terminami. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad i należy tutaj wyróżnić szczególnie: 

  • wysokie ryzyko wypalenia zawodowego ze względu na długotrwałe obciążenie;
  • ograniczony czas na życie prywatne, co wpływa na zdrowie psychiczne i relacje rodzinne;
  • spadek produktywności w drugiej części tygodnia.

Jak przekazała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na poniedziałkowej konferencji, Polacy znajdują się wśród najbardziej przepracowanych narodów w Unii Europejskiej, a ministerstwo podjęło kroki, aby to zmienić. Zakończył się właśnie etap analiz, których celem było sprawdzenie, czy system czterodniowy sprawdzi się w naszym kraju. 

W ciągu tego stulecia wiele się zmieniło: rozwój nowoczesnych technologii, wzrost wydajności pracy, a także przyspieszony rozwój sztucznej inteligencji i cyfryzacji wpłynęły na nasze podejście do czasu pracy — powiedziała ministra. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.jpg
Czy w Polsce zostanie wprowadzony 4-dniowy tydzień pracy? Fot. Fot. Rex Features/East News

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele firm i instytucji, którzy już wdrożyli różne modele skróconego czasu pracy m.in. prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki i Tomasz Kaczmarek, prezes zarządu Herbapol Poznań S.A. Z informacji przedstawionych na konferencji wynika, że około 60 procent Polaków chce skrócenia czasu pracy. Taka możliwość została już częściowo przebadana i pojawiły się pierwsze propozycje zmian. Już wkrótce zaczną być wdrażane w życie. 

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Od kiedy?

Ministerstwo deklaruje, że chce wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy bez redukcji wynagrodzenia. Na podobne rozwiązania testowo decydują się już takie kraje jak Francja, Belgia czy Hiszpania, jest to więc temat, który już został poddany wielu analizom w nowoczesnych gospodarkach. W Polsce, w firmach, w których już testowano nowy system, ocena jakości pracy zespołowej wzrosła o 10 proc., a 35 proc. pracowników zadeklarowało poprawę w utrzymaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Oprócz tego ponad 70 proc. zatrudnionych wskazywało na zwieszoną możliwość samorozwoju oraz zwiększania swoich kwalifikacji. 

Ministerstwo w pierwszym roku na realizację programu pilotażowego, pierwszego w tej części Europy, planuje przeznaczyć 10 mln zł z Funduszu Pracy. Udział w naborze mogą wziąć firmy, przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne, które dobrowolnie przetestują różne modele: skrócenia dnia pracy, wydłużenie urlopu, redukcję liczby dni pracy w tygodniu. Analiza zebranych doświadczeń ma pomóc w przygotowaniu się do następnego etapu — czyli procesu legislacyjnego. 

Resort zapowiedział, że nabór do pilotażowego programu dotyczącego skróconego tygodnia pracy rozpocznie się po wakacjach i ma on potrwać około roku. Szczegóły dotyczące rekrutacji i zasad uczestnictwa mają zostać przedstawione do końca czerwca.

To przełomowy moment. Ponad sto lat po wprowadzeniu 8-godzinnego dnia pracy możemy dziś jasno powiedzieć: skracanie czasu pracy to nie tylko szansa, ale również konieczność i realna możliwość. Sięgamy po nią z odwagą i rozwagą — powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Model pięciodniowego tygodnia pracy, choć sprawdzony i stabilny, coraz częściej ustępuje miejsca nowym rozwiązaniom, które lepiej odpowiadają na współczesne wyzwania związane z jakością życia i efektywnością pracy. Czterodniowy tydzień pracy, choć niesie za sobą pewne trudności organizacyjne, wykazuje duży potencjał w zakresie poprawy dobrostanu pracowników i zwiększenia ich wydajności, a wizja wprowadzenia takiego rozwiązania w Polsce staje się coraz bardziej realna. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: