Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Na niektóre konta wpłynie tylko połowa z 800 plus. W tych przypadkach ZUS obniża świadczenie
Julia Bogucka
Julia Bogucka 24.02.2025 08:59

Na niektóre konta wpłynie tylko połowa z 800 plus. W tych przypadkach ZUS obniża świadczenie

800 plus świadczenie
Fot. Marek BAZAK/East News

Termin składania wniosków o popularne świadczenie wychowawcze nazywane 800 plus jest kluczowy dla otrzymania pełnej kwoty wsparcia. Nie każdy wie, że w niektórych przypadkach na koncie może pojawić się mniejsza suma, niż się spodziewano. Istnieje jeden istotny czynnik, który sprawia, że wypłata może wynosić jedynie połowę standardowej kwoty.

Zbliża się termin składania wniosków na 800 plus

Program 800 plus to rządowa inicjatywa wspierająca finansowo rodziny wychowujące dzieci w Polsce. Świadczenie wynosi 800 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia 18 lat i jest przyznawane bez względu na dochody. Jego celem jest pomoc w pokrywaniu kosztów związanych z wychowaniem, takich jak edukacja, ubrania czy zajęcia dodatkowe.

Na początku lutego ruszył nabór wniosków na to popularne świadczenie. Rodzice dzieci poniżej 18. roku życia ponownie otrzymają comiesięczne wsparcie w tej samej wysokości. Warto jednak pamiętać o terminach składania dokumentów – spóźnienie może skutkować utratą części należnych środków.

Nie tylko podwyżka za przegląd. Kierowcy masowo będą wpadać na nowym przepisie Spływają pisma od spółdzielni. Lokatorzy zapominają, że mają swoje prawa. Mogą reagować

Nie zawsze na konto wpłynie pełna kwota z 800 plus

Proces składania wniosków rusza 1 lutego 2025 roku. Jeśli złożymy dokumenty między 1 maja a 30 czerwca, otrzymamy pełną kwotę, jednak wypłata może nastąpić z opóźnieniem. Natomiast przekroczenie tego terminu skutkuje utratą prawa do świadczenia za poprzednie miesiące.

Jak się jednak okazuje, nie zawsze na konta wpłynie kwota w wysokości 800 złotych. Istnieją pewne okoliczności, w których rodzice zobaczą tylko połowę świadczenia każdego miesiąca. Chodzi przede wszystkim o sytuację, w której dwie osoby pełnią nad dzieckiem opiekę naprzemienną.

ZUS motywuje tę decyzję potrzebą zapewnienia sprawiedliwości wobec osób, które opiekują się swoimi pociechami, zwłaszcza jeśli nie rodzice dziecka nie mieszkają pod jednym dachem. W każdym przypadku prowadzona jest szczegółowa weryfikacja wniosków.

ZUS
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz: Zaczęły się kontrole na Vinted. Wiadomo, kto dostanie wezwanie od skarbówki

Jak ZUS ustala wysokość świadczenia?

Istnieje również szereg innych przypadków, w których na swoich kontach nie zobaczymy pełnej kwoty świadczenia wychowawczego. Poza pełnieniem opieki naprzemiennej sytuacja ta dotyczy również dzieci, które urodziły się w połowie miesiąca lub właśnie wtedy ukończyły 18 lat. Wówczas ZUS podejmuje następujące kroki:

  • podzieli kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu,
  • otrzymaną kwotę pomnoży przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje,
  • kwotę świadczenia zaokrągli do 10 groszy w górę.