Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Na to musisz uważać przy zakupie kotła. UOKiK ostrzega
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 03.11.2024 22:49

Na to musisz uważać przy zakupie kotła. UOKiK ostrzega

kocioł, ogrzewanie
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Zakup kotła do ogrzewania domu to ważna i trudna decyzja, której skutki będą towarzyszyć nam przez długie lata. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach producenci z tej branży nadużywają zaufania klientów i podają nieprawdziwe informacje. UOKiK sprawdził 10 modeli kotłów na paliwa stałe. W aż czterech z nich wykryto nieprawidłowości. Urzędnicy radzą, na co zwracać uwagę, jeżeli planujemy zakup kotła.

Czy polskie kotły spełniają wymogi unijnego projektu?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 10 modeli kotłów na paliwa stałe o mocy do 500 KW. Podczas kontroli inspektorzy brali pod uwagę sprawność cieplną oraz emisję szkodliwych substancji, które w zbyt dużym stężeniu mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a także poprawność dokumentacji i oznakowania. Kontrolerom z UOKiK zależało, aby ustalić, czy dostępne na polskim rynku kotły spełniają wymogi unijnego ekoprojektu, który zakłada ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko w całym cyklu życia produktu.

Awantura o gęsinę. Niemieccy dostawcy oskarżają polskich producentów

UOKiK wykrył nieprawidłowości. Będą konsekwencje

Jak się okazuje, w kwestiach zgodności z normami producenci kotłów mają jeszcze wiele do zrobienia. Jak podaje UOKiK, wśród zbadanych 10 modeli kotłów, w czterech wykryto nieprawidłowości. Dwa przypadki dotyczyły wyłącznie kwestii formalnych, czyli błędnie sporządzonych deklaracji zgodności i braków w instrukcji obsługi.

W kolejnych przypadkach sytuacja była znacznie poważniejsza. Badania laboratoryjne wykazały, że dwa modele kotłów nie spełniają wymogów dotyczących sezonowej efektywności energetycznej. 
W efekcie tego klient dostał znacznie słabszy produkt, niż początkowo obiecał mu producent. WWydajność kotłów niższa niż zadeklarowana przez producentów, co mogło prowadzić do większych kosztów eksploatacji. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada, że producenci wadliwych kotłów poniosą konsekwencje. “Trwają postępowania administracyjne, które mogą zakończyć się wycofaniem z obrotu kwestionowanych urządzeń. Producenci kotłów, które miały błędy formalne, np. braki w  dokumentacji, mają obowiązek podjęcia działań naprawczych, czyli jej uzupełnienia” - czytamy na stronie instytucji.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kotła na paliwo stałe?

Przedstawiciele UOKiK zwracają uwagę na kilka ważnych kwestii, które należy brać pod uwagę przy wyborze kotła na paliwo stałe. 

Pierwszą z nich jest rodzaj paliwa, którego zamierzamy używać (węgiel, drewno, pellet, brykiet itp.). Ważna jest także wielkość ogrzewanej powierzchni, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednią moc i pojemność. Kolejną kwestią jest sprawność kotła. Im wyższa sprawność, tym lepsze wykorzystanie paliwa i niższe koszty eksploatacji. Przed zakupem powinniśmy upewnić się także, czy na kotle są dane producenta/importera oraz znak CE. Warto też zwrócić uwagę na to, kogo zatrudniamy do montażu kotła. 


“Pamiętaj, że instalacja i serwisowanie kotłów powinny odbywać się zgodnie z wytycznymi producenta, a wykonywać powinni je uprawnieni specjaliści” - piszą inspektorzy UOKiK.