Najsłabsze waluty świata. Złoty to przy nich mocarz
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie są najsłabsze waluty świata
-
Dlaczego ich kondycja jest niekorzystna
-
Jak na waluty może wpłynąć pandemia
Najsłabsze waluty świata. Mimo potknięć polski złoty ma się dobrze
Najsłabsze waluty świata ukrywają się w najbardziej odległych zakątkach globu. Wśród nich znajduje się m.in. wietnamski dong, białoruski rubel, indonezyjska rupia, laotański kip i paragwajskie guarani.
O tym, jak szybko może zmieniać się kondycja danej waluty przekonaliśmy się w trakcie pandemii. W marcu polski złoty był najsłabszy w stosunku do dolara od 19 lat, a w relacji do euro - od 11 lat. Mimo ewidentnego spadku wartości złotówce nie groziła słabość, z którą od dawna zmagają się najsłabsze waluty świata.
Najsłabsze waluty świata w stosunku do dolara amerykańskiego
Wśród pieniędzy o słabej kondycji najczęściej wymienia się donga z Wietnamu . Choć ekonomiści od lat przewidują, że państwo ze stolicą w Hanoi może wkrótce uzyskać status najszybciej rozwijającej się gospodarki, to waluta należy do najsłabszych względem amerykańskiego dolara . Portal money.pl donosi, że banknotem o najwyższym nominale pozostaje 500 tys. VND, czyli ok. 22,4 dolarów. Ile trzeba wydać, aby otrzymać jednego dolara? 22 323,42 dongów.
Dlaczego potencjału gospodarczego Wietnamu nie widać w walucie? Serwis internetowykantor.pl tłumaczy, że władze celowo utrzymują niski kurs donga, aby pobudzić eksport . Gospodarka Wietnamu bazuje na wywożeniu produktów, zabieg ten jest zatem niezwykle korzystny z punktu widzenia dalszego rozwoju państwa.
Najsłabsze waluty świata można znaleźć nawet tuż za naszą wschodnią granicą. Białoruski rubel , wprowadzony do obiegu w 2000 r., uchodzi za pieniądz niemal bezwartościowy. Obecnie jest jedną z trzech najsłabszych walut w odniesieniu do dolara amerykańskiego (20 108,16 BYR = 1 USD).
Z czego wynika tak wątła kondycja białoruskiego pieniądza? Przede wszystkim z utrzymującej się od lat niestabilnej sytuacji gospodarczej. Nie bez znaczenia jest także uzależnienie Białorusi od Rosji. W 2005 r. głośno spekulowano na temat ewentualnej zamiany białoruskiej waluty na rosyjskiego rubla. Ostatecznie koncepcja ta została odrzucona.
Najsłabsze waluty świata są obecne także w dalekiej Azji np. w Indonezji i Laosie. Rupia indonezyjska uchodzi za trzecią najmniej opłacalną walutę w stosunku do dolara amerykańskiego (13 338,75 IDR = 1 USD).
Mimo, że jest to czwarte najbardziej zaludnione państwo świata (ponad 273,5 mln mieszkańców), to tamtejsze władze w dalszym ciągu nie mogą poradzić sobie z problemami gospodarczymi, które pojawiły się wraz z azjatyckim kryzysem (1997-1998). Wychodzenie z trudnego położenia dodatkowo utrudnił światowy kryzys finansowy (2008 r.).
Z kolei stosunek laotańskiego kipa do dolara amerykańskiego utrzymuje się na poziomie 8 126 LAK = 1 USD. Choć co roku Laos odwiedzają miliony turystów to państwo nadal nie jest w stanie odpowiednio wykorzystać swojego potencjału, a większość społeczeństwa pracuje w rolnictwie. W przezwyciężeniu gospodarczych trudności nie pomaga komunistyczny rząd.
Również państwa latynoamerykańskie mają na swoim koncie najsłabsze waluty świata. Dzięki niskiemu kursowi Paragwaj przyciąga tłumy turystów. Waluta guarani jest bowiem tak słaba, że koszty pobytu są zdecydowanie niższe (5 670,79 guarani = 1 USD). Mimo prężnie działającej turystki Paragwaj odnotowuje dość duże straty związane z inflacją, korupcją i niemożnością skontrolowania coraz prężniej działającego czarnego rynku.
Czy w wyniku pandemii pojawią się nowe, najsłabsze waluty świata? Niewykluczone. Eksperci podejrzewają, że największe spadki mogą odnotować państwa, które opierają swoją gospodarkę na handlu ropą. Najbardziej zagrożony jest zatem rosyjski rubel . Na początku kwietnia za 1 USD trzeba było zapłacić aż 79 RUB. To stawka rekordowa od ponad 20 lat.
Jakie są najsilniejsze waluty świata? Do lektury na ten temat zapraszamy tutaj .