Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Najwięksi światowi eksporterzy 2023 r. Polacy mają powody do dumy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.10.2024 19:14

Najwięksi światowi eksporterzy 2023 r. Polacy mają powody do dumy

kontenery
Fot. Pexels/Tom Fisk

Eksport i wymiana handlowa pozostaje jednym z najważniejszych czynników we wskaźnikach rozwoju gospodarek poszczególnych państw. Bank Światowy udostępnił nowe dane, które w przeważającej części obejmują już rok 2023 r. Polska znajduje na wysokim miejscu, pod względem wartości eksportowanych dóbr udało się prześcignąć m.in. Rosję.

Czołówka największych eksporterów: Chiny nadal na szczycie

Obserwator Gospodarczy zwraca uwagę na nowe dane opublikowane przez Bank Światowy - zdecydowana ich część obejmuje już miniony rok, choć z wyjątkami. W przypadku USA i Japonii mowa wciąż o wartościach z roku 2022, a Zjednoczone Emiraty Arabskie przekazały dane dopiero z 2020 r. Ponadto należy zwrócić uwagę, że wpływ na ostateczny ranking eksporterów miał kurs dolara, bo to w tej walucie wyrażone zostały wartości eksportowanych dóbr.

W czołówce rankingu nie znajdziemy powodów do zaskoczenia. Największym eksporterem w 2023 r. były Chiny - wartość sprzedanych za granicę dóbr wyniosła 3513 mld dol. Dalej plasują się Stany Zjednoczone z eksportem na poziomie 2995 mld dol., a podium zamykają Niemcy - 2100 mld dol. Również następne trzy miejsca należą do państw europejskich - kolejno do Wielkiej Brytanii (1075 mld dol.), Francji (990 mld dol.) i Holandii (950 mld dol.). W pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze Japonię, Singapur, Włochy oraz Indie.

Polacy zagrożeni wyginięciem. Zatrważające nowe dane o dzietności

Polska w rankingu największych światowych eksporterów

Za dobre wieści można uznać miejsce Polski w rankingu. Według danych Banku Światowego polski eksport był w 2023 r. wart 469 mld dol., co daje 19. miejsce na liście największych eksporterów. Jeśli zaś uznamy Hongkong za część Chin, to Polska awansuje na miejsce 18. Bezpośrednio przed nami uplasowała się Belgia (548 mld dol.), wyżej Hiszpania (616 mld dol.), Meksyk (648 mld dol.) i Szwajcaria (667 mld dol.).

Zaraz po Polsce, na 19. czy też 20. miejscu uplasowała się Federacja Rosyjska z wynikiem 467 mld dol. Różnica jest więc niewielka, jednak trzeba pamiętać, że jeszcze przed trzema dekadami polski eksport stanowił zaledwie jedną czwartą eksportu Rosji. Z drugiej strony nie sposób pominąć, że mamy do czynienia z Rosją objętą sankcjami, która maskuje eksport i realizuje wymianę gospodarczą za pośrednictwem satelitów. Przynajmniej według oficjalnych danych rosyjski eksport skurczył się od 2022 r. o 26,5 mld dol.

Polskie eksport rośnie konsekwentnie od dekady

Eksport o mniejszej wartości niż Polska mają także takie państwa jak Australia, Brazylia, a nawet Wietnam i Arabia Saudyjska. Należy także zwrócić uwagę, że eksport Polski rośnie konsekwentnie od 2014 r. - do spadków nie doszło nawet po wybuchu pandemii. Wręcz przeciwnie: tempo wzrostów polskiego eksportu jeszcze się zwiększyło. Choć oczywiście nie ma co liczyć na dogonienie naszego zachodniego sąsiada, który eksportuje niemal pięciokrotnie więcej, to w zasięgu jest m.in. Belgia czy Hiszpania.