Donald Tusk jeszcze podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa w Białym Domu stwierdził, że Europa "mając takiego przyjaciela, nie potrzebuje wrogów". Prezydent USA ogłosił teraz, że zamierza podążać antyeuropejskim szlakiem nie tylko ws. Ukrainy, ale przygotowuje potężny cios we Wspólnotę także na froncie wymiany handlowej.
Komisja Europejska sukcesem zakończyła negocjacje ws. umowy, która ma bezprecedensowo wzbogacić europejską wymianę handlową, stymulować wzrost gospodarczy i dywersyfikować łańcuchy dostaw. Zgoła innego zdania są rolnicy, którzy w porozumieniu UE-Mercosur dopatrują się egzystencjonalnego zagrożenia.
Polska gospodarka opiera się w dużej mierze na eksporcie, jednak ostatnie dane wskazują na spore trudności w handlu zagranicznym. Szczególnie niepokojący jest spadek eksportu do naszego kluczowego partnera handlowego – Niemiec. Co za tym stoi i jak te zmiany wpłyną na przyszłość polskiej gospodarki?
Eksport i wymiana handlowa pozostaje jednym z najważniejszych czynników we wskaźnikach rozwoju gospodarek poszczególnych państw. Bank Światowy udostępnił nowe dane, które w przeważającej części obejmują już rok 2023 r. Polska znajduje na wysokim miejscu, pod względem wartości eksportowanych dóbr udało się prześcignąć m.in. Rosję.
Święto polskiej przedsiębiorczości dobiegło końca. W ciągu dwóch dni tegorocznej edycji PAIH Forum Biznesu przedsiębiorcy zdążyli odbyć setki spotkań oraz wziąć udział w dziesiątkach paneli i warsztatów, a eksperci PAIH wraz z partnerami odpowiedzieć na tysiące pytań. Łącznie na wydarzenie zarejestrowało się blisko 5000 osób.
Święto polskiej przedsiębiorczości już za niecały miesiąc. PAIH Forum Biznesu powróci na PGE Narodowy w Warszawie na początku października, a rejestracja właśnie się rozpoczęła!
Polski eksport na rynki światowe w ostatnim czasie wzrósł o miliardy euro. Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu, polska sprzedaż towarów i usług na rynki zagraniczne rośnie najszybciej w całej Europie – w przeciągu siedmiu lat udało się podwoić jej wynik. Gdzie eksportujemy najwięcej oraz jakie polskie towary cieszą się największym wzięciem? Z tego tekstu dowiesz się:● Jak urósł polski eksport.● Gdzie eksportujemy najwięcej.● Jakie towary i usługi zanotowały największe wzrosty.
W ciągu ostatnich kilku lat rynek dla eksporterów stał się bardzo niepewnym środowiskiem – od pandemii Covid-19, przez inwazję na Ukrainę, po ożywienie napięć na Bliskim wschodzie. Allianz Trade postanowił z tego powodu przeprowadzić, w ramach trzeciej edycji Globalnego Badania, ankietę pośród 3000 eksporterów z wielu krajów – Chin, Francji, Hiszpanii czy też Wielkiej Brytanii. Swój udział miała ten Polska, z której pochodzi ponad 400 firm biorących udział w badaniach Allianz Trade.
Podatek od samochodów spalinowych i negocjacje w jego sprawie z Komisją Europejską to obecnie zadanie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Klimatu. Te dwa resorty usiłują usunąć kamień milowy E4G z umowy KPO, a inny - E3G - wliczyć w poczet podatku akcyzowego tak, by był “nieodczuwalny”. Jeśli plan się nie powiedzie, musimy liczyć się z opłatami za samochody spalinowe. Jakie to będą kwoty?
W 2022 roku eksport polskich produktów wyniósł 343,8 mld euro. Wynik ten zasługuje na szczególne uznanie – po raz pierwszy kwota sprzedaży naszych rodzimych towarów za granicą przekroczyła 300 mld euro. Zapewne wielu z nas słyszało, że popularnością w innych krajach cieszą się polskie maszyny, urządzenia, towary i wyroby przemysłowe, żywność i zwierzęta żywe oraz chemikalia i produkty pokrewne. Interia Biznes informuje o pewnym eksportowym hicie, który masowo kupują od nas Niemcy, Francuzi, Amerykanie i Włosi. O co dokładnie chodzi?