Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Największa podwyżka od 25 lat. Na zapłatę pierwszej raty podatku od nieruchomości masz czas do 15 marca
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 06.03.2023 08:33

Największa podwyżka od 25 lat. Na zapłatę pierwszej raty podatku od nieruchomości masz czas do 15 marca

pieniądze-portfel
Biznesinfo

W 2023 roku wielu Polaków zapłaci o ponad 10 proc. wyższy podatek od nieruchomości niż w roku poprzednim. Jak informuje Interia, jest to największa podwyżka tego podatku od 10 lat. Jeśli jego kwota nie przekracza 100 zł, osoba fizyczna ma obowiązek jego całkowitej zapłaty do 15 marca. Jeśli danina jest wyższa, termin pozostaje ten sam, ale tyczy się wpłaty pierwszej raty.

Średnia na poziomie 11,6 proc.

Maksymalny wzrost podatku od nieruchomości mógł wynieść w tym roku 11,6 proc. Taki poziom ustaliło Ministerstwo Finansów na podstawie danych dot. inflacji otrzymanych od GUS. Mimo iż ostateczną wysokość podatku ustalają samorządy  stąd jego kwoty mogą być inne w różnych regionach Polski — wiele wskazuje na to, iż większość skorzysta z maksymalnej stawki. 

Średnia podwyżka tego podatku w przypadku budynków mieszkalnych wyniosła 11,6 proc., a dla budynków pod działalność gospodarczą 10,3 proc. Najwyższe możliwe stawki podatku od nieruchomości ustalono w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Olsztynie, Białymstoku, Bydgoszczy i Poznaniu.

Pierwszą ratę należy wpłacić do 15 marca

Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości w ratach. Pierwszą należy uiścić do 15 marca, a kolejne do 15. dnia następujących miesięcy: maja, września i listopada. W sytuacji, gdy podatek mieści się w granicach 100 zł, całą kwotę należy wpłacić właśnie do 15 marca.

Jeśli chodzi o osoby prawne, to podatek od nieruchomości spłacają one miesięcznie, w terminie do 15. dnia każdego miesiąca, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego (wyjątek stanowi styczeń tu wpłata powinna nastąpić do 31. dnia). Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uiszczają cztery raty.

Dopóki nie dostaniesz decyzji, nie płacisz

Od momentu nabycia nieruchomości lub zmian w wysokości podatku (następuje np. przy sprzedaży części gruntu bądź dobudowaniu piętra), należy w ciągu 14 dni złożyć druk IN-1. W przypadku, gdy już złożyłeś tę informację i od tamtej pory nic się nie zmieniło, nie musisz składać nowego dokumentu. Wysokość podatku zależy od powierzchni budynków i gruntów oraz przyjętej w gminie stawki tego podatku.

Daninę płacisz dopiero wtedy, gdy dostaniesz od gminy decyzję o obowiązującej wysokości. Urzędnicy wyliczają ją na podstawie informacji zawartej we wspomnianym druku i mają prawo skontrolować aktualność danych. Spłaty podatku można dokonać bezpośrednio w kasie gminy, u wyznaczonej do tego osoby (tzw. inkasenta) lub przelewem na konto.

Na co są przeznaczane te opłaty?

Docelowo opłaty poniesione w ramach podatku od nieruchomości zasilają realizację inwestycji takich jak infrastruktura kanalizacyjna, wodociągowa. Są przeznaczane również na rozbudowę dróg oraz zapewnienia ochrony stróżów prawa, służb porządkowych, medycznych i przeciwpożarowych.