BiznesINFO.pl Polska i Świat Największe porty morskie na świecie. Ranking zdominowany przez Azję
Unsplash/Bernd Dittrich

Największe porty morskie na świecie. Ranking zdominowany przez Azję

7 stycznia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są największe porty morskie na świecie

  • Ile towarów przeładowują

  • Które europejskie miasta znalazły się w tym zestawieniu

Największe porty morskie na świecie. Azja na czele rankingu

Największe porty morskie na świecie to Szanghaj, Singapur, Hongkong, Shenzen, Busan, Ningbo, Kanton, Qingdao, Dubaj oraz Rotterdam. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się osiem państw Azji. Liderem rankingu okazują się być Chiny, które mogą poszczycić się aż sześcioma miastami portowymi o największym potencjale. Lider nie powinien dziwić - Chiny uchodzą bowiem za lidera eksportowego, który nawet w 2020 r. odnotowały wzrost (o 9,9 proc.).

Za kryterium klasyfikacji państw posłużyła TEU - jednostka pojemności używana w odniesieniu do portów i statków. 1 TEU stanowi objętość kontenera o długości 20 stóp. W ten sposób można oszacować przeładunek, który realizują w ciągu roku największe porty morskie na świecie. Przedstawione dane pochodzą z 2017 r.

Największe porty morskie na świecie przeładowują dziesiątki miliony towarów rocznie

W porcie w Szanghaju (Chiny), który został oddany do użytku w 1842 r., rozładowuje się 31,7 mln TEU mln. Jego powierzchnia to 4 km2. Portal inzynieria.com podaje, że port dysponuje 125 stanowiskami rozładunkowymi, dzięki którym jest w stanie obsłużyć ponad 2 tys. kontenerowców. Odpowiada za ¼ transportu, który wyrusza z Chin do najdalszych zakątków świata.

Na drugim miejscu uplasował się Singapur, który jeszcze kilkanaście lat temu uchodził za największy port morski na świecie. Serwis shiphub.pl wskazuje, że do przetasowania na najwyższych lokatach w rankingu doszło w 2010 r., gdy Szanghaj wyprzedził Singapur o 500 tys. TEU. Według najnowszych danych Singapur rozładowuje 29,9 TEU mln. Port, który działa od 1965 r., jest wspierany przez 200 żurawi, choć w planach jest znaczna rozbudowa zaplecza technicznego.

Na najniższym stopniu podium z przeładunkiem rzędu 24,4 TEU mln znajduje się Hongkong (specjalny chiński region administracyjny). Od lat uchodzi za główne przejście morskie do Chin kontynentalnych. Miasto portowe na Morzu Południowochińskim posiada 9 terminali kontenerowych.

Trzy największe porty morskie na świecie przodują także w trzech najważniejszych kategoriach: częstotliwości ruchów żeglugowych, ilości obsługiwanych ładunków i liczbie przewożonych pasażerów.

Największe porty morskie na świecie – dalsze lokaty rankingu

Miejsce tuż za podium przypadło Shenzhen (Chiny). Jest to port zlokalizowany w południowej części delty rzeki Perłowej w chińskiej prowincji Guangdong. W 2017 r. skala przeładunku wyniosła 22,6 TEU mln. Na terenie portu mieszczą się siedziby 40 firm przewozowych, które prowadzą ok. 130 międzynarodowych linii kontenerowych. Shenzhen to najważniejszy port dla Chińczyków, biorąc pod uwagę handel międzynarodowy.

Piąta lokata przypadła portowi w Busan (Korea Południowa), który przeładowuje 16,2 TEU mln. Kompleks, oddany do użytku w 1876 r., uchodzi za jeden z najszybciej rozwijających się portów na świecie. Ogromne możliwości południowokoreańskiego miasta wynikają z korzystnego położenia - port mieści się bowiem między Morzem Chińskim a Japońskim.

Kolejne trzy miejsca w rankingu „Największe porty morskie świata” zajmują porty zlokalizowane w Chinach: Ningbo (14,7 TEU mln), Kanton (14,3 TEU mln) oraz Qingdao (13 TEU mln). Przed laty miasta rybackie, a obecnie prężnie działające porty w dziedzinie transportu morskiego, bez których szybki transport ładunków byłby niemożliwy.

Na dziewiątym miejscu zestawienia uplasował się Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie). W 2017 r. w tym porcie udało się przeładować 12,6 TEU mln. Choć jest to kluczowy port na Bliskim Wschodzie to od lat mierzy się z konkurencyjną przystanią w Jebel Ali, która uchodzi za największy sztuczny port morski na świecie.

Pierwszą dziesiątkę zamyka jedyny reprezentant Europy w rankingu - Rotterdam (Niderlandy). Jest to największy europejski port, który rocznie przeładowuje 12 TEU mln. Powierzchnia portu to 105 km2, choć przystań jest nieustannie modernizowana i powiększana. Rotterdam uchodzi także za najgłębszy port morski na świecie, co bez wątpienia wpływa na jego przeładunkowy sukces.

Jakie są największe porty morskie w Europie? Do lektury na ten temat zapraszamy tutaj .

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat