Najwyższa emerytura w Polsce. ZUS podał kwotę
Prezes ZUS Gertruda Uścińska poinformowała PAP, ile wynoszą najwyższe emerytury w Polsce. Jednocześnie ZUS przypomina, że im później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa.
Najwyższa emerytura z ZUS
Prezes ZUS podała, ile wynoszą najwyższe emerytury w Polsce, a także informację, jak długo pracowały osoby, które otrzymują tak wysokie świadczenia.
"Z najnowszych danych ZUS wynika, że wśród kobiet najwyższa emerytura wynosi 26 tys. 868 zł . Chodzi o osobę, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i która przepracowała 61 lat na umowie o pracę. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł" – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Wśród mężczyzn najwyższa emerytura wynosi 37,8 tys. zł. "W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat, a staż składkowy to 67 lat . Mężczyzna zatrudniony na umowę o pracę zgromadził kapitał emerytalny w wysokości 2,4 mln zł" – przekazała prof. Uścińska.
Opłaca się dłużej pracować
Ustawowy wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Można pracować dłużej. Osoby, które pracują mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, od 2022 roku mogą skorzystać z ulgi podatkowej tzw. PIT-0.
ZUS przypomina, że dłuższa praca przyczynia się do zwiększenia wysokości emerytury."Nasze dane pokazują, że warto odkładać moment przejścia na emeryturę. Należy pamiętać, że im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc. " - podkreśliła szefowa ZUS.
Przy okazji prezes ZUS zachęciła do skorzystania ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz porady doradców emerytalnych, aby dobrze przemyśleć moment przejścia na emeryturę.
Według danych ZUS w grudniu 2021 roku pracowało 812,9 tys. emerytów, w tym 527,1 tys. osób było zatrudnionych na umowę o pracę. 15 proc. pracujących emerytów stanowią osoby zatrudnione u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną.