Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego staje się faktem
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć bloki energetyczne oparte na węglu oraz kopalnie węgla brunatnego. Rząd przyjął we wtorek dokument o transformacji sektora elektroenergetycznego.
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego staje się faktem - poinformował na swoim Twitterze minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
– Przyjęliśmy na Radzie Ministrów bardzo ważny dokument dla transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce – napisał na Twitterze Sasin.
– Unijna polityka klimatyczna powinna dążyć do sprawiedliwej i mądrej, a nie dzikiej transformacji energetycznej. Powinna uwzględniać dywersyfikację i wykorzystanie zasobów naturalnych z pominięciem rosyjskiej strefy wpływów – czytamy w komunikacie PGE.
Polska od wielu miesięcy konsekwentnie realizowała tę strategię, dlatego też 1 marca został przyjęty przez rząd Program Transformacji Energetyki. Niestety, dopiero tak brutalne wydarzenie, jak agresja Rosji na Ukrainę, skłoniły europejskich partnerów do refleksji i potwierdzenia słuszności drogi objętej przez Polskę. W tym kontekście widać, jak ważną decyzją było uruchomienie procesu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego i konsekwentne dążenie do realizacji tego planu, który umożliwi budowę podstawy zabezpieczającej stabilną pracę polskiego systemu energetycznego. W swoim założeniu NABE ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski - zapewni bowiem stabilne źródła energii, a firmy będą mogły rozwijać swoje inwestycje w OZE. Program przyjęty przez rząd został uzupełniony w porównaniu do projektu, jednak wciąż jest dość niejasny, a jego twórcy podają, że kluczowe kwestie będą „przedmiotem dalszych analiz”.
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego
W lipcu 2021 roku kontrolowane przez państwo spółki energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea podpisały ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych, na przykład elektrowni, i ich połączenia w ramach nowej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Integracja wydzielonych aktywów ma nastąpić wokół dzisiejszej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która docelowo będzie działać pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.