BiznesINFO.pl Polska i Świat Naukowcy rozwikłali tajemnice biologicznie nieśmiertelnej meduzy. Mogą one zapobiec procesowi starzenia się u ludzi, a być może nawet go cofnąć
public domain

Naukowcy rozwikłali tajemnice biologicznie nieśmiertelnej meduzy. Mogą one zapobiec procesowi starzenia się u ludzi, a być może nawet go cofnąć

30 sierpnia 2022
Autor tekstu: Patryk Solarczyk

Naukowcy z Hiszpanii rozszyfrowali genom gatunku meduzy zwanego turritopsis dohrnii, która jest biologicznie nieśmiertelna. Potrafi w dowolnej chwili się ‘’zresetować’’ i cofnąć swój organizm do poprzednich, młodzieńczych faz rozwoju.

Nieśmiertelna meduza

Gatunek turritopsis dohrnii nigdy nie umrze ze starości. Gdy meduza jest zraniona lub grozi jej śmierć z powodu braku pożywienia, zamiast kończyć swoje życie, cofa się ona do postaci larwalnej.

Proces jej dorastania rozpoczyna się od nowa. Kiedy znów osiągnie postać dojrzałą lub jest zraniona, ponownie powtarza ona proces resetu. Może go wykonywać w nieskończoność.

Wspominając o nieśmiertelności, mówimy oczywiście wyłącznie o niemożliwości śmierci z powodu starości. Meduza może w każdej chwili zostać upolowana i zjedzona przez drapieżnika.

Naukowcy rozwikłują coraz więcej tajemnic biologicznej nieśmiertelności, która występuje u niektórych zwierząt. Natura potwierdza, że zjawisko to jest możliwe i nie jest żadnym science fiction.

Artykuł naukowy szczegółowo opisujący odkrycie, został opublikowany w czasopiśmie naukowym PNAS w poniedziałek. Można się z nim zapoznać tutaj https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.2118763119

Niezwykłe zwierzę potrafi cofnąć wiek swoich komórek nawet po seksualnej reprodukcji.

Sekrety nieśmiertelności odkryte

Naukowcy przeanalizowali genomy nieśmiertelnej meduzy, a także jej bliskiego kuzyna. Gatunku o nazwie Turritopsis rubra, który nie posiada już takich niezwykłych regeneracyjnych umiejętności.

Analiza porównawcza genomów pozwoliła wyodrębnić unikalne dla nieśmiertelnej meduzy geny, które odpowiadają za tajemnice jej nieśmiertelności.

Naukowcy odkryli m.in., że meduza posiada mutacje, które pozwalają jej ograniczyć podział komórkowy oraz zapobiegać niszczeniu się telomerów. Telomer to fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania.

U ludzi wraz z każdym podziałem komórki telomer się skraca. Jego skracanie przekłada się na proces starzenia się u ludzi.

Okazało się, że meduza posiada również 2 razy większą ilość genów, powiązanych z naprawą oraz ochroną DNA, niż meduza bez umiejętności cofania swojego wieku.

Odkrycia te mogą pomóc w rozwikłaniu, a nawet cofnięciu procesu starzenia się u ludzi. Tego rodzaju odkrycia z pewnością przyspieszą ten proces i naprowadzają naukowców na miejsca w genomie, do szukania odpowiedzi na te niezmiernie trudne do rozwiązania tajemnice.

Obserwuj nas w
autor
Patryk Solarczyk

Redaktor prowadzący BiznesInfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat