BiznesINFO.pl Praca Nawet 91 dodatkowych dni na wyleczenie z ZUS. Wielu Polaków o tym nie wie
Fot. materiały własne

Nawet 91 dodatkowych dni na wyleczenie z ZUS. Wielu Polaków o tym nie wie

12 czerwca 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

ZUS umożliwia dodatkowe 91 dni na wyleczenie poza obowiązującym i powszechnie znanym L4, z którego korzystamy w ramach zatrudnienia na umowie o pracę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ZUS przewiduje możliwość dodatkowych 91 dni podobnego zwolnienia. W jakich przypadkach?

91 dni chorobowego od ZUS. Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy

Przedmiotowe rozwiązanie dotyczy osób, których stosunek pracy ustał, tzn. zostali zwolnieni lub sami zrezygnowali z pracy. Wtedy ZUS oferuje możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego pomimo ustania zatrudnienia - co ważne ta metoda przewiduje rzecz jasna pobieranie z tytułu choroby zasiłku chorobowego. Ustawa bardzo precyzyjnie reguluje jednak, jakie okoliczności musza wystąpić, by taki zasiłek otrzymać.

Zobacz też: Glapiński na ustach analityków bankowych. “Miesiąc byśmy myśleli, i nie wymyślili”

Masz kredyt? Fatalne prognozy analityków

Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy. Jakie warunki trzeba spełnić?

Stan prawny wynika z ustawy z 25 czerwca 1999 r. “o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyńska”. W art. 7 czytamy, że choroba musi trwać minimum 30 dni i ważne, by powstała (została stwierdzona) nie później niż 14 dni, licząc od dnia ustania zatrudnienia. Od tego ostatniego warunku jest wyjątek, jeżeli chodzi bowiem o chorobę zakaźną, której okres wylęgania wynosi więcej niż 14 dni. Wtedy ustawa przewiduje okres nawet 3 miesięcy.

Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni, to wraz z końcem umowy o pracę nie tracimy automatycznie prawa do zasiłku chorobowego - precyzuje tę kwestię Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS z Dolnego Śląska, której słowa przytacza serwis egospodarka.pl.

Dodaje przy tym jeszcze jedną, istotną zmienną, o której warto pamiętać podczas wizyty u lekarza.

Chorobowe po zwolnieniu. O tym należy pamiętać przy odbieraniu 91 dni wolnego

W przypadku ustania stosunku pracy osoba, chcąca wnioskować o zasiłek chorobowy od ZUS, powinna dopilnować, by jej zwolnienie lekarskie trafiło wyłącznie do struktur ZUS, a nie - jak w  okresie zatrudnienia - także do pracodawcy.

Po zakończeniu zatrudnienia, lekarz powinien zaznaczyć to w systemie, aby zwolnienie trafiło tylko do ZUS, bez udziału byłego pracodawcy - czytamy.

Ustawa przewiduje, że zasiłek choroby wypłacany po ustaniu stosunku pracy jest dostępny do 91 dni po wygaśnięciu ubezpieczenia . Także i tu jest jeden kluczowy zapis, jeżeli przed zakończeniem umowy zatrudniony przebywał na długim zwolnieniu, po ustaniu stosunku będzie mógł wykorzystać tylko te dni, które w ramach zwolnienia zostałyby w warunkach zatrudnienia.

Co ciekawe, opisane wyżej metody i prawa nie mają zastosowania w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (to jasne, JDG się nie załapie) i…. duchownych. Te osoby o podobny zasiłek powinny wnioskować bezpośrednio do ZUS.

Odkręcisz wodę i dostaniesz nawet 5000 zł kary. Gminy wprowadzają specjalny zakaz
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat