BiznesINFO.pl Finanse NBP wprowadziło nowe automaty. Zmienią twoje monety na banknoty
East News, Piotr Molecki

NBP wprowadziło nowe automaty. Zmienią twoje monety na banknoty

10 maja 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

NBP wystartował z samoobsługowymi automatami, na które czekała cała Polska. Maszyny sprawnie wymienią monety na banknoty. Automaty czynne są tylko w dni robocze i znajdują się w regionalnych oddziałach NBP.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do czego służą automaty NBP

  • W jaki sposób działają

  • Co jeszcze chce wprowadzić do nich NBP

NBP wystartował z automatami

Wielu z nas przez długie lata zbiera monety do skarbonki, a późniejsze fundusze chce przeznaczyć, np.: na wyjazd wakacyjny. Problem pojawia się w momencie, gdy owe pieniądze chcemy wpłacić na konto - wszak wpłatomaty nie posiadają opcji wpłaty monet, a wymiana ich na banknoty graniczy z cudem .

NBP postanowiło sprostać temu wyzwaniu i postawiło na automaty samoobsługowe służące do wymiany monet na banknoty. Te ustawione zostały w okręgowych placówkach NBP i skorzystać z nich można w dni robocze między godz.: 8:00 a godz.: 14:00.

Maszyny są bardzo proste w obsłudze - informuje portal naTemat.pl. Wystarczy wrzucić zgormadzone monety na tackę, poczekać na ich przeliczenie, a następnie wydrukowanie potwierdzenia.

Automat przyjmuje nominały od 1 gr do 5 zł i nie wydaje banknotów samodzielnie . Z uzyskanym potwierdzeniem należy udać się do okienka bankowego w celu otrzymania banknotów.

NBP wymienia monety na banknoty

Za jednym razem na tackę można wrzucić 500 szt. monet 5 zł. NBP nie pobiera żadnych opłat za wymianę monet na banknoty , ale podkreśla, że maszyny przeznaczone są z myślą o klientach indywidualnych, a nie przedsiębiorcach.

NBP pracuje także nad nowymi funkcjami dostępnymi w automacie. Chce, aby klienci nie musieli podchodzić do okienka bankowego, a pieniądze wpłacili bezpośrednio na swoje konto. Pomóc w tym ma system BLIK.

NBP to polski bank centralny, który posiada wyłączne prawo do emisji pieniądza. Jego podstawowym działaniem jest utrzymanie stabilności cen. NBP istnieje od 1945 r. i zastąpił Bank Polski S.A.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat