NBP wypuścił bilon okolicznościowy. Kolekcjonerzy polują na okazy
NBP postanowił uczcić 230. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja w wyjątkowy sposób. Z tej okazji bank centralny wyemitował monety okolicznościowe. Dostępne są dwa warianty - złoty i srebrny. Kolekcjonerzy powinni się pospieszyć, ponieważ nakład jest ograniczony.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co przedstawiają monety okolicznościowe
Jaki jest ich nominał
Jakie inne wyjątkowe pieniądze zamierza w tym roku wypuścić NBP
NBP upamiętnia konstytucję 3 maja. Okazja dla kolekcjonerów
NBP regularnie wypuszcza monety i banknoty, które mają przypominać nam o wyjątkowych wydarzeniach historycznych. W 2021 r. bank centralny uczcił już 100. rocznicę konstytucji marcowej, wypuszczając srebrną monetę. Teraz przyszedł czas na upamiętnienie 230. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja.
Ustawa zasadnicza z 1791 r. była pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Dokument zaznaczał suwerenność narodu polskiego i trójpodział władzy. W czasach zaborów stał się symbolem, który zagrzewał Polaków do walki o niepodległość ojczyzny.
NBP zdecydował się wyemitować monety upamiętniające tamte czasy 28 kwietnia 2021 r. - 6 dni przed rocznicą. Na kolekcjonerów czekają dwa warianty - moneta srebrna o nominale 50 zł i złota o nominale 100 zł.
W przypadku pięćdziesięciozłotówki NBP postawił na projekt Dominiki Karpińskiej-Kopiec. Portal money.pl podaje, że na awersie srebrnego bilonu widnieje górna część karty tytułowej jednego z druków konstytucji 3 maja wydanej przez oficynę Michała Grölla oraz herb z czasów, w których powstała ustawa zasadnicza.
Z kolei rewers zdobi fragment kultowego obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Widać na nim marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego, niesionego przez posłów. NBP informuje w oficjalnej broszurze, że nakład tej monety wynosi do 6 tys. sztuk.
Zdecydowanie mniejsza jest emisja monety złotej - zaledwie 1,2 tys. sztuk. Ten wyjątkowy bilon ma na rewersie herb Królestwa Polskiego z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Herb składa się z polskiego orła białego, herbu Poniatowskich i litewskiej Pogoni. Grafikę wykonała Dobrochna Surajewska.
Za produkcję monet okoliczności na zlecenie NBP odpowiada Mennica Polska. To jednak nie jedyna instytucja, która postanowiła upamiętnić konstytucję 3 maja. Skarbnica Narodowa przygotowała również jubileuszowy medal. Każdy, kto chciałby otrzymać tę pamiątkę musi tylko wypełnić formularz. Medal jest bezpłatny, jednak trzeba opłacić koszty przesyłki (11,95 zł).
NBP szykuje wyjątkowy pieniądz z okazji Święta Niepodległości
W tym roku NBP wyemituje w sumie 27 limitowanych monet i banknotów okolicznościowych. Pieniądz, który budzi największe poruszenie to banknot z Lechem Kaczyńskim, który NBP wypuści z okazji Święta Niepodległości.
10 kwietnia 2021 r. prezes NBP Adam Glapiński uroczyście podpisał banknot kolekcjonerski „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Symboliczny podpis szefa NBP potwierdza, że jest to prawny środek płatniczy w Polsce. - Złożenie podpisu oznacza akceptację wizerunku i szaty graficznej banknotu oraz jest wyrazem zgody prezesa NBP na jego produkcję - tłumaczył Glapiński w trakcie uroczystości.
Emisja pieniądza jest zaplanowana na 9 listopada 2021 r. Glapiński przyznał, że w ten sposób NBP chce oddać „hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał: Warto być Polakiem!”.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]