Negatywna odpowiedź Niemiec w sprawie reparacji wojennych. Polski rząd nie zamierza się poddać
Stanowisko Niemiec wobec odszkodowania wojennego dla Polski jest negatywne — tamtejszy rząd nie zamierza negocjować w tej sprawie. Wiceminister spraw zagranicznych Polski Arkadiusz Mularczyk przekazał PAP, że odpowiedź naszych zachodnich sąsiadów świadczy o lekceważącym stosunku wobec Polski.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku opublikowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945. W październiku rząd wysłał notę dyplomatyczną skierowaną do Niemiec. Nasz kraj domagał się w niej odszkodowania w wys. 6 bilionów 200 miliardów 609 milionów złotych.
Dla Niemiec sprawa jest zamknięta
Dyplomatyczna nota niemieckiego MSZ została udzielona już 28 grudnia, ale trafiła do polskiego rządu dopiero 3 stycznia.
Według Rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a Rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie . Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945 — poinformował Łukasz Jasina, rzecznik prasowy polskiego MSZ.
Na stronie Deutsche Welle czytamy, że Niemcy potwierdzili wysłanie noty, ale nie chcieli komentować jej szczegółów.
Polski rząd apeluje do ONZ
Wiceminister polskiego MSZ Arkadiusz Mularczyk zapowiedział interwencje w sprawie reparacji, prowadząc kampanię informacyjną w Niemczech i zwracając się do różnych organizacji międzynarodowych. W rozmowie z PAP podkreślił również, że nasi zachodni sąsiedzi nie prowadzą wobec nas przyjaznej polityki.
Ta odpowiedź, skwitowanie jednym zdaniem, świadczy o absolutnie lekceważącym stosunku do Polski i do Polaków — przekazał wiceminister.
Polskie władze skierowały sprawę do ONZ. Rząd oczekuje, że dzięki temu społeczność międzynarodowa zostanie uświadomiona o nierozliczonych zbrodniach wojennych, a samo ONZ wesprze Polskę w dochodzeniu odszkodowania ze strony Niemiec.
Jeszcze wcześniej wysłano przeszło 50 not informacyjnych do krajów UE, Rady Europy i NATO.