Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
NFZ monitoruje sytuację
Pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich na jego list, w którym Adam Bodnar zapytał jak NFZ radzi sobie z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce.
Bodnar wskazywał w swoim liście m.in. na ograniczoną liczbę łóżek i respiratorów. Pytał także, jakie działania podejmuje NFZ w związku z osobami z innymi chorobami.
Nowak zaznaczył, że Polska znajduje się w tej chwili w szczycie epidemii wirusa SARS-CoV-2.
“Pomimo heroicznych starań personelu medycznego, zarówno w szpitalach, jak i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, pomimo zaangażowania urzędników, w tym również pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, zdarzają się sytuacje trudne i frustrujące, a nawet mogące stanowić zagrożenie zdrowia i życia pacjenta” - zaznaczył p.o. prezesa NFZ.
Nowak wyjaśnił, że Fundusz stale monitoruje dostępność świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów, “a na wszelkie przejawy istnienia nieprawidłowości czy ograniczenia tej dostępności, stara się reagować bez zbędnej zwłoki”.
NFZ ma starać się robić wszystko, co w jego mocy, by nie doprowadzać do sytuacji braku dostępności świadczeń zdrowotnych. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają nieustannie monitorować sytuację w swoim rejonie, pozostając w kontakcie z Urzędami Wojewódzkimi, Wojewódzkimi Inspektorami Sanitarnymi oraz dyrektorami szpitali. Stale zbierane są dane dotyczące liczby łóżek i respiratorów w szpitalach zakaźnych.
“W Narodowym Funduszu Zdrowia, zarządzeniem Nr 28/2020/GPF Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 1 marca 2020 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw monitorowania prawidłowości postępowania w przypadkach podejrzenia lub zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (z późn. zm.) powołano zespół celem którego jest m,in. monitorowanie i reagowanie na obecną sytuację w systemie ochrony zdrowia. Zespół prowadzi prace 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu w formie dyżurów” - wyjaśniał Nowak.
1 . Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć 2 . Jedynie do dziś możesz złożyć wniosek. Pieniądze trafią do tysięcy Polek i Polaków, trzeba się spieszyć 3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów
Cele NFZ
Nowak zaznacza, że główny nacisk kładzie się na monitorowanie spraw związanych z postępowaniem z osobami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.
“Zarządzający podmiotami leczniczymi w obecnej sytuacji epidemiologicznej, podejmują decyzje dotyczące udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w oparciu o wydawane akty prawne, zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Konsultantów w danych dziedzinach medycyny oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia na bieżąco monitorują sytuację i reagują w przypadku jakichkolwiek trudności z dostępem pacjentów do świadczeń medycznych. W sytuacji rażącego naruszenia warunków realizacji umów, w szczególności związanego z nieuzasadnionym ograniczeniem dostępu do świadczeń dla pacjentów pilnie potrzebujących pomocy, Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich oraz pracownicy Terenowych Oddziałów Kontroli niezwłocznie reagują zgodnie z dostępnymi procedurami” - poinformował Nowak.
Kolejnym celem zespołu ma być wypracowanie i wdrażanie rozwiązań o charakterze organizacyjno - prawnym i operacyjnym. Wyceniono świadczenia dla pacjentów hospitalizowanych i leczonych na koronawirus, a także wprowadzono opłatę ryczałtową za gotowość do transportu sanitarnego. Ponadto określono zasady finansowania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. To jedynie niektóre z punktów na bardzo długiej liście.
Kolejnym krokiem, o którym mówi Nowak w swoim liście ma być prowadzenie i monitorowanie polityki informacyjnej.
Nowak poinformował, że na stronie NFZ informacje są stale aktualizowane. Uruchomiono także Telefoniczną Informację Pacjenta, dzięki której pacjenci mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Kolejnym punktem działań NFZ ma być stała współpraca z podmiotami leczniczymi oraz właściwymi organami i podmiotami, której celem jest usprawnienie postępowania w przypadku zachorowań na Covid-19.