NFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problem
NFZ apeluje, by zgłaszać wszelkie problemy
Ostatnie miesiące są dla służby zdrowia bardzo trudne. Szpitale są przepełnione, a przez to, że pierwszeństwo mają zawsze pacjenci z koronawirusem, wielu chorych nie może dostać się do specjalistów, często z bardzo poważnymi przypadłościami. NFZ prosi zatem pacjentów, by zgłaszać wszelkie problemy z dostępnością świadczeń za pomocą specjalnej infolinii.
Z infolinii mogą skorzystać wszystkie osoby, którym placówka medyczna odmówiła świadczeń, którzy nie dodzwonili się do poradni lub przychodni, lub placówka, do której poszli była zamknięta. NFZ przekazuje, że każde zgłoszenie przyjęte przez całodobową infolinię 800 190 590 będzie rozpatrywane indywidualnie i na ich podstawie będą przeprowadzane interwencje.
Szef KPRM: Robimy wszystko, by kadra medyczna mogła funkcjonować w tych trudnych warunkach
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był niedawno gościem Pierwszego Programu Polskiego Radia. Podczas audycji tłumaczył, w jaki sposób działa służba zdrowia w czasie pandemii.
— Robimy wszystko, by kadra medyczna mogła funkcjonować w tych trudnych warunkach — podkreślał na antenie, lecz dodał jednocześnie, że sytuacja w Polsce jest trudna, ponieważ stale brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego — stąd różne działania, jak zlikwidowanie kwarantanny i uruchomienie szybkich testów — zdradził Dworczyk.
1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu2. Uwaga, ważne wiadomości dla polskich seniorów. Wysokość emerytury ma się zmienić, pokazano wyliczenia3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły
Szef KPRM poinformował, że rząd podjął działania, dzięki którym przyjmowanie personelu medycznego z zagranicy będzie łatwiejsze.
— Tu nie chodzi o jakiś wybrany kraj, ale o wszystkie kraje poza Unią Europejską, dla których zmieniamy przepisy w taki sposób, że lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, gdyby chcieli podjąć pracę w Polsce, będą mogli to uczynić dużo łatwiej niż do tej pory — mówił cytowany przez PAP Dworczyk. — Mamy informację z agencji trudniącej się pośrednictwem pracy dla personelu medycznego i ściąganiem personelu medycznego z zagranicy, jak i indywidualne zgłoszenia w ramach administracji, tak więc wiemy, że takie zainteresowanie jest — dodał.
Podczas audycji Dworczyk został także zapytany o pomoc z Niemiec.
— Była deklaracja polityczna ze strony niemieckiej przekazania takiej pomocy sprzętowej. My jesteśmy bardzo wdzięczni za empatyczną postawę naszych sąsiadów i wyrażamy podobną - jeżeli byłaby potrzebna jakaś pomoc, ze strony Polski jesteśmy zawsze (gotowi) wspierać naszych partnerów za Odrą, innych naszych sąsiadów też — zaznaczył.
Dworczyk nawiązał też do zastraszania Polaków przez polityków. Szefowi KPRM chodziło m.in. o spekulacjach, że kończą się łóżka i respiratory dla pacjentów zmagających się z koronawirusem.
Wojska Obrony Terytorialnej mają pomóc
NFZ poinformował niedawno o tym, że najważniejszy w tej chwili jest dostęp do danych o łóżkach zajętych przez pacjentów chorych na Covid-19. Wojska Obrony Terytorialnej mają w tym pomóc. Żołnierze mają całodobowo monitorować dane dotyczące łóżek — ile jest zajętych, ile się zwolniło, itd.
”Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmą się Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia” — informowało NFZ.