NFZ oferuje darmową usługę dla wszystkich. Prywatnie kosztuje fortunę
Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe plany dietetyczne. Przy pomocy publicznego narzędzia obliczysz BMI i dobierzesz miesięczną dietę - zarówno opracowaną pod konkretne schorzenie jak skrojoną pod osoby zdrowe, a chcące zadbać o żywienie. Czym jest usługa Diety NFZ i jak działa?
Diety NFZ są zupełnie darmowe
NFZ oferuje zupełnie darmową usługę, która w prywatnych gabinetach kosztuję fortunę. Mowa o Dieta NFZ. Każdy Polak może samodzielnie i bez stania w kolejce skorzystać z porady dietetycznej. Nowa odsłona usługi NFZ debiutowała z końcem grudnia 2022 r. i od tamtej pory jest stale rozszerzana: ostatnia zmiana pochodzi z kwietnia br., polegała na wprowadzeniu “dzienniczka żywieniowego” czy “pomiaru postępów”.
Diety NFZ to publiczna usługa państwowej agencji, serwis, zawierający 12 planów żywieniowych opartych na diecie DASH (baza jest stale powiększana), kalkulator BMI, plan żywieniowy dla całej rodziny, listę zakupów koniecznych do proponowanych przepisów, ponad 8 tys. przepisów opracowanych przez wykwalifikowanych dietetyków i sekcję publikacji - kilkadziesiąt artykułów, filmów z poradami i przepisami czy e-booki (m.in. dot. diet profilowanych pod kątem pór roku). Całą tę bazę informacji NFZ udostępnia użytkownikom za darmo na stronie diety.nfz.gov.pl.
Zobacz też: Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków
Rewolucja w opłatach za wodę. Polacy muszą się przygotować na nowe stawkiDiety NFZ. Darmowa alternatywa dla konsultacji dietetycznej
Biorąc pod uwagę, że przeciętny koszt wizyty konsultacyjnej u dietetyka to ok. 200 zł (dane uśrednione z serwisu “ZnanyLekarz” na przykładzie kilku miast o populacji z przedziału 100 - 200 tys.), a opracowanie indywidualnego planu żywieniowego - ponad 1 tys. zł, alternatywa w postaci darmowego narzędzia NFZ może okazać się skuteczna.
Serwis oferuje rozwiązania przypisywane konkretnej jednostce chorobowej; np. cukrzycy, nadciśnieniu, nadwadze, hashimoto, zaparciom, osteoporozie, kamicy żółciowej, nadczynności tarczycy, czy po prostu modele żywieniowe przypisane konkretnemu celowi; zwiększenia odporności, dla uprawniających sport, seniorów itp., czy zupełnie zdrowych osób, które chcą zadbać o poprawne żywienie.
Dietetyk za darmo i bez kolejki
W serwisie istnieje możliwość np. wygenerowania diety z konkretną dzienną liczbą posiłków (3,4 lub 5), albo wykluczenia z proponowanej konkretnych składników jak gluten, laktoza, mięso, ryby czy owoce morza. Od końcówki grudnia 2022 r., kiedy serwis został oddany do użytku swoje konto założyło tam ponad 240 tys. użytkowników (55 proc. to kobiety, 45 - mężczyźni), a liczba odsłon przekroczyła 10 milionów - podaje dane NFZ. Z narzędzia Diety NFZ można korzystać także mobilnie, przez aplikację Moje IKP. Poniżej przykładowe śniadanie, generowane na podstawie planu żywieniowego “sport” (próbne na 3 dni).