NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy
Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował zadania, na które do tej pory szły środki z budżetu państwa. NFZ nie otrzyma jednak dodatkowych pieniędzy.
Dodatkowe zadania NFZ
NFZ przejmie dodatkowe zadania, na które wcześniej Ministerstwo Zdrowia wydawało środki z budżetu państwa . Chodzi o częściowe finansowanie szczepień (obowiązkowych oraz na COVID-19), a także leczenia hemofilii, HIV/AID, ratownictwa medycznego oraz leków dla seniorów.
Redakcja DGP podaje, że może chodzić o ok. 7 mld złotych (a może nawet kilkanaście miliardów), które do tej pory Ministerstwo Zdrowia wydawało z pieniędzy budżetowych.
W odpowiedzi na pytania DGP Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że taki ruch zwiększy przejrzystość wydatków i poprawi koordynację, gdyż funduszami będzie zarządzać jedna instytucja. Przyznaje, że NFZ nie otrzyma nowych pieniędzy .
Fundusze NFZ
NFZ będzie mieć więcej zadań do realizacji, a nie dostanie na nie dodatkowych środków. Członkini rady NFZ Małgorzata Gałązka-Sobotka uważa, że taka zmiana nie będzie korzystna dla pacjentów. Już teraz pacjenci narzekają na długie kolejki do specjalistów
Istniejąca dzisiaj w kasie funduszu nadwyżka ma już swoje przeznaczenie: pokryje podwyżkę wyceny świadczeń, w którą wkomponowano wzrost wynagrodzenia kadr medycznych. Przestrzeni na realizację zupełnie nowych zadań, i to tak kosztownych, w aktualnym budżecie NFZ nie widzę - tłumaczy członkini rady NFZ (gospodarka.dziennik.pl).
Środki NFZ w większości pochodzą ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. W 2023 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie - od 1 stycznia 2023 roku do poziomu 3490 zł, a od 1 lipca do 3600 zł miesięcznie. Wraz z wynagrodzeniem wzrosną także składki na ubezpieczenie zdrowotne.