Nie unikniemy podwyższenia wieku emerytalnego? Za polską granicą już się zaczęło
Jednym z tematów, który pobudza praktycznie wszystkich Polaków do dyskusji, jest kwestia podniesienia wieku emerytalnego. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują m.in. na starzenie się polskiego społeczeństwa, coraz większe wydatki na seniorów i niższe emerytury. Z podobnym problemem mierzą się obecnie nasi zachodni sąsiedzi.
Wiek emerytalny w Polsce. Jak było, a jak jest?
W 2013 r. wiek emerytalny został podwyższony z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do 67. roku życia dla obu płci. Jego wydłużanie miało być osiągane stopniowo począwszy od 1 stycznia 2013 r. Zakładany wiek emerytalny mężczyźni mieli osiągnąć w 2020 r., a kobiety w 2040 r.
Jednak w 2017 r. rząd PiS wprowadził zmiany, a wiek emerytalny został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Choć wielu ekspertów podkreśla, że podniesienie wieku emerytalnego w Polsce będzie konieczne, to niemal połowa Polaków uważa, że należałoby go jeszcze bardziej obniżyć. Tak wynika z sierpniowego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Z kolei niemal 33 proc. ankietowanych jest zdania, że wiek emerytalny należałoby podnieść.
Jak podają polskie media, niemiecka prasa pisze o konieczności podniesienia wieku emerytalnego, choć Niemcy i tak już pracują dłużej niż Polacy.
To koniec rekordowych waloryzacji emerytur. Polacy będą musieli przełknąć gorzką pigułkęWiek emerytalny w Niemczech zostanie podniesiony do 70 lat?
Powołując się na informacje przekazane przez Deutsche Welle, serwis wiadomosci.radiozet.pl podaje, że obecnie wiek emerytalny w Niemczech jest stopniowo podnoszony do 67. roku życia. Oznacza to, że nasi zachodni sąsiedzi pracują dłużej niż Polacy. Na tym jednak nie koniec, bo niemiecka prasa zwraca uwagę na konieczność dalszego podnoszenia wieku emerytalnego, aż do 70. roku życia.
Co zdaniem niemieckich mediów uzasadniałoby przyjęcie tak radykalnych rozwiązań? Przede wszystkim to, że seniorów jest coraz więcej, a pracowników zasilających system emerytalny coraz mniej.
Jasny komentarz Kanclerza Niemiec. Nie ma wątpliwości
Komentarza na ten temat udzielił kanclerz Olaf Scholz. Niemiecki polityk stwierdził, że podniesienie wieku emerytalnego do 70 lat byłoby zbyt drastycznym posunięciem. Co więcej, jego zdaniem takie działania byłyby “niewłaściwe” i “niemiałyby sensu”. Dodał, że zamiast rozpoczynać “głupią dyskusję na temat wieku emerytalnego”, konieczna jest poprawa perspektyw zatrudnienia osób z grupy wiekowej 58–62 lat, które szukają pracy.
Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, analizy.pl, forsal.pl.