Nie żyje Papież Franciszek. Tragiczne wieści z Watykanu
Z pewnością nie takich wiadomości spodziewaliśmy się w Święta. 21 kwietnia w wieku 88 lat odszedł Papież Franciszek. Duchowny od 2013 roku pełnił rolę głowy Kościoła katolickiego. Jeszcze w Wielką Niedzielę ukazał się wiernym i udzielił tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et Orbi z balkonu bazyliki Świętego Piotra. Po raz pierwszy od kilku miesięcy wsiadł do papamobile i objechał plac Świętego Piotra, po raz ostatni pozdrawiając zgromadzonych wiernych. [Artykuł w aktualizacji]
Nie żyje Papież Franciszek
Papież Franciszek nie żyje: informację o śmierci Papieża Franciszka przekazał o godz. 10 z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell. Od połowy lutego Papież Franciszek przebywał w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Wyszedł ze szpitala 23 marca, kiedy uznano, że jego stan jest stabilny.
Zaledwie kilka dni wcześniej lekarze z Polikliniki Gemelli zapewniali, że Papież szybko wraca do zdrowia i kontynuuje fizjoterapię. Wiele wskazywało na to, że wszystko zakończy się dobrze, jednak w Poniedziałek Wielkanocny nadeszły najsmutniejsze wiadomości.
Jeszcze wczoraj, 20 kwietnia Papież Franciszek pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra, by udzielić błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Papież apelował o zawieszenie broni, uwolnienie zakładników i pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących. Podkreślał także, że „żaden pokój nie jest możliwy bez wolności i rozbrojenia”. Po zakończeniu orędzia papież udzielił błogosławieństwa i objechał plac św. Piotra, jednocześnie pozdrawiając wiernych z całego świata.
Papież Franciszek mierzył się z chorobą
W lutym 2025 roku Papież Franciszek trafił do rzymskiej Polikliniki Gemelli z poważną infekcją oskrzeli, która z czasem rozwinęła się w obustronne zapalenie płuc. U Papieża diagnozowano wówczas również anemię i małopłytkowość, co wymagało transfuzji krwi. Czas Papieża określano jako krytyczny, jednak z czasem otrzymywaliśmy coraz lepsze wiadomości na temat stanu jego zdrowia. Niestety, w niezwykle symboliczny dla katolików dzień, 21 kwietnia przekazano wieści o odejściu Papieża Franciszka do Domu Ojca.
Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka.
O 7.35 rano tego dnia biskup Rzymu Franciszek powrócił do domu Ojca. Całe swoje życie poświęcił służbie Panu i Jego Kościołowi.
Uczył nas, jak żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, szczególnie w trosce o najuboższych i najbardziej zepchniętych na margines.
Z ogromną wdzięcznością za przykład prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego. - ogłosił kardynał Kevin Farrell w oświadczeniu wydanym przez Watykan
W grudniu 2022 roku Franciszek poinformował w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika ABC, że 10 lat wcześniej na wszelki wypadek podpisał list rezygnacyjny. Duchowny wskazywał, że według jego wiedzy podobne listy rezygnacyjne w przeszłości podpisali także papieże Paweł VI i Pius XII. Obaj zmarli w trakcie sprawowania urzędu. Zapytany podczas wywiadu o radę, którą dałby swoim następcom, Franciszek odpowiedział: "Powiedziałbym im, żeby nie popełniali błędów, które ja popełniłem, kropka i nic więcej".
Życiorys Papieża Franciszka
Jorge Mario Bergoglio urodził się w 1936 r. w Buenos Aires. Do seminarium wstąpił w wieku 21 lat, jednak wcześniej zdobył dyplom z chemii. Rozpoczął naukę w seminarium, a rok później wstąpił do zakonu jezuitów. Studiował również m.in. filozofię, teologię, literaturę i psychologię. W 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie . W 1992 roku objął stanowisko biskupa pomocniczego archidiecezji Buenos Aires oraz biskupem tytularnym Auki.
Siedem lat później został arcybiskupem Buenos Aires, jednak pod koniec 2011 roku złożył rezygnację z tej funkcji, ponieważ ukończył 75 lat. Ówczesny papież Benedykt XVI zlecił mu jednak jej dalsze sprawowanie. W 2001 roku został mianowany kardynałem przez Jana Pawła II. Franciszek przebywał w Polsce od 27 do 31 lipca 2016 roku z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Papież Franciszek kanonizował najwięcej osób — podczas pontyfikatu beatyfikował około 1,5 tys. osób i kanonizował ponad 940, w tym Jana Pawła II (w 2014 roku). To on, jako Papież ogłosił najwięcej świętych. Był autorem trzech encyklik: "Lumen fidei" ("Światło wiary"), "Laudato si'" ("Pochwalony bądź") i "Fratelli tutti" ("Wszyscy bracia").
W młodości Papież Franciszek przeszedł poważne zapalenie płuc, co doprowadziło do usunięcia części jednego płuca.