Niedopłata podatku w rozliczeniu rocznym. Jeśli nie uregulujesz jej w terminie, urząd zacznie ściągać odsetki
Zeznanie podatnika zostanie automatycznie złożone 2 maja, ale może się okazać, że będzie w nim niedopłata podatku, którą trzeba uregulować w tym samym terminie. Opóźnienia będą skutkować odsetkami wynoszącymi aż 16,5 proc. Wskutek tego należność może znacznie wzrosnąć.
Niedopłata podatku – co robić?
Osoby zatrudnione na umowie o pracę lub umowie zlecenie znajdą na platformie e-PIT wcześniej przygotowaną roczną deklarację podatkową. Zeznanie zostanie z automatu złożone 2 maja i może się wówczas okazać, że będzie w nim niedopłata podatku, którą trzeba uregulować w tym samym terminie (chyba że podatnik wcześniej zaakceptował/naniósł zmiany w deklaracji podatkowej i złożył ją samodzielnie).
W przypadku nieopłacenia należności w tym terminie, podatnikowi będą naliczane odsetki, które obecnie wynoszą aż 16,5 proc. Może się więc okazać, że należność znacznie wzrośnie – wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.
500 plus: 30 kwietnia mija bardzo ważny termin. ZUS przestrzega rodzicówW systemie mogą wystąpić błędy
Ekspert firmy inFakt wskazuje, że jeśli zeznanie podatkowe zostało wcześniej przygotowane w systemie, może w nim brakować wszystkich PIT-ów otrzymanych przez podatnika. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba ich uwzględnić w rocznym rozliczeniu. Co więcej, w systemie mogą pojawić się błędy w postaci nieprawidłowo zastosowanej ulgi bądź jej pominięcia. Przykładowo, jeśli podatnikowi w 2022 roku urodziło się dziecko, ulga nie będzie widoczna w systemie – wyjaśnia Piotr Juszczyk.
Wielu podatników znajdzie się w odwrotnej sytuacji
Przypomnijmy, że w tym roku zwroty podatków wyniosą co najmniej ok. 20 mld zł i trafią do minimum 15 mln obywateli. Jeśli na konto podatnika wpłynie większa kwota niż on sam wcześniej zakładał, lepiej zachować ostrożność z natychmiastowym wydawaniem tych pieniędzy. Wielu z nas traktuje pieniądze ze zwrotu podatku jako dodatkowy bonus finansowy i lekką ręką wydaje te środki, bez sprawdzenia, czy zostały naliczone prawidłowo w systemie. Trzeba jednak pamiętać, że prędzej czy później fiskus upomni się o zwrot nienależnej nadwyżki zwrotu. Na szczęście nie będzie trzeba płacić odsetek od tej kwoty – tłumaczy Piotr Juszczyk.
Ekspert dodaje, że za ubiegły rok można otrzymać wyższy zwrot, niż wynika to ze złożonego zeznania. Wszystko dlatego, że po dokonaniu rozliczenia przeliczany jest podatek hipotetyczny, razem z którym zastosowane są zasady ulgi dla klasy średniej. Jeśli okażą się one korzystniejsze dla podatnika, otrzyma on wyższy zwrot. W takiej sytuacji – po rozliczeniu – powinna przyjść pisemna informacja od fiskusa.