Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kanclerz Merkel chce przedłużyć lockdown w Niemczech. Sytuacja epidemiczna jest niepokojąca
Maria Glinka
Maria Glinka 21.03.2021 01:00

Kanclerz Merkel chce przedłużyć lockdown w Niemczech. Sytuacja epidemiczna jest niepokojąca

Niemcy zaostrzą lockdown
Pxhere CC0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie ograniczenia planują wprowadzić Niemcy

  • Ile wynosi wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców

  • Jak przebiega akcja szczepień u naszych zachodnich sąsiadów

Niemcy zaostrzą pandemiczne zasady? Niewykluczone

Niemcy, podobnie jak Polska, w dalszym ciągu mierzą się z koronawirusem. Choć po dziennych przyrostach rzędu kilkunastu tysięcy nie ma już śladu to wskaźniki znowu są niepokojące. Z ostatnich danych opublikowanych przez Instytut im. Roberta Kocha wynika, że na liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców wynosi 90. Jednak agencja AFP dotarła do najnowszego dokumentu, w którym ten wskaźnik wynosi aż 103,9. Niemcy nie mają wątpliwości, że trzecia fala pandemii przyspiesza.

Na ostatniej wspólnej konferencji rząd federalnego i władze lokalne przekazały, że wszelkie poluzowania zostaną cofnięte, jeśli liczba infekcji na 100 tys. obywateli przekroczy próg 100 tys. Czy Niemcy zdecydują się na zaostrzenie zasad? Przekonamy się w poniedziałek 21 marca, kiedy zostaną ogłoszone nowe decyzje w sprawie pandemicznych ograniczeń.

Na jakie obostrzenia powinni przygotować się Niemcy?

Dokument, do którego dotarła agencja AFP, przewiduje dalsze ograniczenie podróży transgranicznych do „absolutnego minimum”. W dalszym ciągu ma zostać podtrzymany obowiązek kwarantanny po wjeździe do kraju, nawet po uprzednim wykonaniu testu na obecność koronawirusa.

Portal bankier.pl donosi, że osoby, które pracują zdalnie w dalszym ciągu mają wykonywać obowiązki zawodowe z domu. Wszyscy, którzy z uwagi na wykonywany zawód muszą przychodzić do biura lub zakładu będą mieli obowiązek poddania się co najmniej dwóm szybkim testom na koronawirusa w ciągu tygodnia. Czy ponownie zostaną zamknięte salony fryzjerskie i instytucje kultury? Jak na razie nie wiadomo.

Deutsche Welle donosi, że o zaostrzenie zasad nalegają lekarze medycyny ratunkowej. - Na podstawie posiadanych przez nas danych oraz z powodu rozprzestrzeniania się brytyjskiej mutacji koronawirusa bardzo zdecydowanie poparlibyśmy natychmiastowe i ponowne wprowadzenie lockdownu, by po prostu uniknąć silnej trzeciej fali – stwierdził dyrektor naukowy Niemieckiego Stowarzyszenia Interdyscyplinarnego Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej (DIVI).

Zdaniem ekspertów brak reakcji ze strony władz może poskutkować zdecydowanym przyrostem liczby osób na oddziałach intensywnej terapii. Wczoraj Niemcy odnotowali 7 559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Co na temat zaostrzenia restrykcji uważają obywatele? Z badania opinii publicznej YouGov wynika, że tylko 30 proc. ankietowanych opowiada się za wprowadzeniem bardziej surowych zasad. Z kolei 23 proc. respondentów przyznało, że obecne zasady powinny zostać podtrzymane do końca marca.

Niemcy szczepią, ale za wolno

Niemcy pokładali ogromne nadzieje w szczepionkach, jednak organizacja masowej akcji wyszczepiania pozostawia wiele do życzenia. Der Spiegel zarzuca władzy brak rezerw materiałowych i błędy w wyznaczaniu terminów szczepień. „Nadzieja na normalizację sytuacji w drugim półroczu prawdopodobnie nie spełni się”, czytamy na łamach niemieckiego tygodnika.

Z danych Instytutu im. Roberta Kocha wynika, że szczepionkę otrzymuje dziennie 198 906 osób. Największy odsetek zaszczepionych obywateli odnotowano w kraju związkowym Thüringen (4,7 proc.). Na samym końcu tabeli znajduje się Brandenburgia, gdzie zaszczepiono 3,6 proc. mieszkańców.

Jak dotąd przynajmniej jedną dawkę preparatu przeciwko COVID-19 otrzymało 7 227 867 osób. Spośród nich ponad 3,2 mln są już w pełni zaszczepione. Dla porównania liczba szczepień wykonanych w Polsce to 5 015 167. Dwie dawki preparatu otrzymało 1 780 169 obywateli.