BiznesINFO.pl
Niemcy czeka głęboki lockdown w święta

wikimedia.org

Niemcy podjęli ostateczną decyzję. Wielkanoc ze szczególnymi ograniczeniami

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wiele wskazuje na to, że tuż przed Wielkanocą w Polsce zostanie wprowadzony głęboki lockdown, w przypadku naszych zachodnich sąsiadów taki scenariusz jest już pewny. Nad ranem zakończyła się narada kanclerz Angeli Merkel z szefami rządów krajów związkowyc

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niemcy czeka głęboki lockdown w święta

  • Z jakimi ograniczeniami muszą liczyć się nasi zachodni sąsiedzi

  • Ile w ciagu minionego roku odnotowano w Niemczech zakażeń

Niemcy czekają największe od początku pandemii ograniczenia

Przypomnijmy, że lockdown w Niemczech został wprowadzony tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Od tamtego czasu był on kilkukrotnie przedłużany, ale w ostatnim czasie pewne obostrzenia poluzowano.

Na początku marca otwarto w reżimie sanitarnym targi ogrodnicze, kwiaciarnie i księgarnie. Podjęto również decyzję o wprowadzeniu zasady dotyczącej wcześniejszego umawiania się na termin zakupów w handlu detalicznym, zwiedzania muzeów, galerii, odwiedzania ogrodów zoologicznych i botanicznych oraz nawiedzania miejsc pamięci. Umożliwiono też uprawianie sportu na świeżym powietrzu  - w pojedynkę lub w parach, a także sport zespołowy w grupach złożonych z maksymalnie dziesięciorga dzieci w wieku do 14 lat.

Miesiąc wcześniej rozpoczęto stopniowe otwieranie szkół i części sklepów. Działalność wznowili również fryzjerzy. Luzowanie obostrzeń miało związek z pierwszym od dłuższego czasu wyraźnym spadkiem liczby zakażeń i zgonów. Tyle, że szybko okazało się, że liberalizacja restrykcji pociągnęła za sobą znaczący wzrost nowych zakażeń.

W Niemczech coraz gorsza sytuacja

W zeszłym tygodniu w 14 z 16 landów zwiększyła się - w porównaniu do wcześniejszego tygodnia - tzw. zapadalność tygodniowa, czyli liczba nowych infekcji zgłoszonych w ciągu siedmiu dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik ten przekroczył 100 w Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalcie, a także w ponad jednej czwartej niemieckich gmin. Taki poziom jak zauważał „Der Spiegel” uznawano za "hamulec bezpieczeństwa", po którym powinien nastąpić powrót do twardych ograniczeń.

Powrót do twardych ograniczeń u naszych zachodnich sąsiadów będzie. Dziś nad ranem zakończyła się wielogodzinna narada kanclerz Angeli Merkel z szefami rządów krajów związkowych podczas której zdecydowano, że lockdown zostanie przedłużony do 18 kwietnia.

[EMBED-11]

Na tym jednak nie koniec, bo w okresie zbliżających się świąt Wielkanocnych w Niemczech mają obowiązywać restrykcje na niespotykaną od początku pandemii skalę. Mają one objąć życie publiczne, gospodarcze, a także prywatne.

Poza dniami świątecznymi, także Wielki Czwartek i Wielka Sobota, jak podaje Polska Agencja Prasowa mają zostać zdefiniowane jako "dni odpoczynku" z "zakazem gromadzenia się". Kanclerz Angela Merkel podkreśla, że czas ten powinien przekształcić się w „fazę spoczynku” w obliczu rosnącej liczby zakażeń.

- Jesteśmy krótko przed świętami wielkanocnymi i oczywiście zastanawiamy się jak ten czas wykorzystać jako okres wyciszenia. Bardzo długo dyskutowaliśmy jak możemy, chociaż częściowo zminimalizować trzecią fale koronawirusa, w której się znajdziemy, a nie przed która stoimy. Dlatego Wielki Czwartek jak i Wielka Sobota będą jednorazowo dniami wolnymi z licznymi ograniczeniami w kontaktach i demonstracjach – powiedziała podczas konferencji po naradzie niemiecka kanclerz, cytowana przez PAP.

Angela Merkel: Nie udało nam się jeszcze pokonać wirusa

Merkel podkreślała, że Niemcy znajdują się w "bardzo, bardzo poważnej sytuacji" w związku z rozprzestrzenianiem się wariantów koronawirusa i rosnącą liczbą infekcji. - Nie udało nam się jeszcze pokonać wirusa, on nie odpuszcza – podkreślała szefowa niemieckiego rządu.

Rządy federalne i stanowe mają zwrócić się do wspólnot religijnych z wnioskiem, by nie odprawiały nabożeństw wielkanocnych z bezpośrednim udziałem wiernym, a spotkania religijne odbywały się jedynie wirtualnie. Z kolei osoby, które będą chciały wrócić do kraju na święta z zagranicy, będą musiały poddać się badaniom na obecność koronawirusa.

W regionach z najwyższą liczbą zakażeń może zostać wprowadzona godzina policyjna, czy wymóg noszenia przez pasażerów masek medycznych, nawet w prywatnych samochodach.

Od początku pandemii w Niemczech odnotowano blisko 2,7 mln zakażeń koronawirusem. Liczba zgonów przekroczyła w ostatnich dniach 75 tysięcy.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >