Niemcy: Przyjaźń z Polską wpisana do konstytucji. Dotąd mowa tylko o współpracy
Niemcy chcą jeszcze bardziej podkreślić znaczenie relacji z Polską. W tym celu władze Brandenburgii zamierzają wzbogacić konstytucję o zapis dotyczący przyjaźni z Polską. Do lokalnego parlamentu wpłynęły już projekty w tej sprawie.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Kto opowiada się za zmianą konstytucji Brandenburgii
-
Dlaczego Niemcy chcą podkreślić przyjaźń z Polską
-
Jakie są inne zapisy proponowanego dokumentu
Niemcy wpiszą przyjaźń z Polską do konstytucji jednego z landów
Niemcy przymierzają się do poważnych zmian w prawie. Land graniczący z Polską - Brandenburgia, planuje wzbogacić swoją konstytucję o kilka nowych zapisów.
Zgodnie z planem do ustawy zasadniczej tego regionu ma zostać wpisana przyjaźń z Polską. To dość przełomowy krok, ponieważ do tej pory Niemcy wskazywali wyłącznie na współpracę z sąsiadem.
Do lokalnego parlamentu (landtagu) w Poczdamie wpłynęły dwa projekty w tej sprawie. Autorami pierwszego z nich są kluby parlamentarne SPD, CDU, Zielonych i Lewicy. Portal gazeta.pl donosi, że za drugi dokument odpowiadają deputowani klubu BVB/Freie Waehler.
Zrzeszeni w różnych ugrupowaniach Niemcy są zgodni co do tego, że pogłębienie przyjaźni z Polską należy uznać za konstytucyjny cel. Druga propozycja autorstwa BVB/Freie Waehler dodatkowo podkreśla europejski kontekst relacji nie tylko na linii Niemcy-Polska, lecz także Brandenburgia-Polska.
Przewodniczący klubu wskazywał, że konieczne było złożenie własnego projektu zmian w tej sprawie ze względu na zastój w działaniach innych sił landtangu. Mimo tego nie wyklucza współpracy podczas prac nad oboma projektami.
Niemcy o antysemityzmie
Pogłębienie relacji z Polską to nie jedyna zmiana, którą proponują Niemcy. Zwolennicy zmian w konstytucji Brandenburgii domagają się także rozszerzenia regulacji o klauzulę w sprawie walki z antysemityzmem. - Życie żydowskie znajdzie się tym samym pod ochroną konstytucji landu Brandenburgia - zadeklarował Steven Bretz z CDU.
Do podjęcia tego tematu skłoniły polityków ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Przewodniczący klubu SPD Erik Stohn zaznaczył, że w Brandenburgii obyło się wiele antyizraelskich demonstracji, a uczestnikom zdarzało się przekraczać granicę antysemityzmu.
Konstytucja Brandenburgii obowiązuje od 21 sierpnia 1992 r. W art. 2 tej regulacji Niemcy zapisali, że Brandenburgia to demokratyczny land, który dąży do „współpracy z innymi narodami, a w szczególności z polskimi sąsiadami".
To nie jedyna taki dokument. W związku z tym, że Niemcy są krajem federalnym podzielonym na 16 landów to każdy region ma swoją własną konstytucję. Nadrzędnym dokumentem, którego muszą przestrzegać Niemcy bez względu na miejsce zamieszkania, jest z kolei Ustawa Zasadnicza RFN z 1949 r.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl