BiznesINFO.pl Polska i Świat Niemcy sami zapowiedzieli. Ich rodzime produkty będą niestety drożeć
Pixabay/Belexion

Niemcy sami zapowiedzieli. Ich rodzime produkty będą niestety drożeć

5 lipca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Rosnące ceny to problem z którym zmagają się nie tylko Polacy, ale też nasi zachodni sąsiedzi. Niedawne badanie monachijskiego instytutu Ifo wskazuje, że coraz więcej firm w Niemczech planuje podwyżkę cen swoich towarów lub usług.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rośnie liczba firm w Niemczech planujących podwyżki cen

  • W których branżach w szczególności można spodziewać się podwyżek

  • Jakie są przyczyn podwyżek

Niemcy szykują się na podwyżki

Rosnące ceny to problem z którym zmagają się nie tylko Polacy. Portal Deutsche Welle prezentuje wyniki przeprowadzonej niedawno ankiety przez monachijski instytut Ifo. Wynika z niej, że rośnie liczba firm w Niemczech, które planują podwyżki cen swoich towarów lub usług.

Takie plany w szczególności deklaruje branża handlu hurtowego. Z danych przytoczonych przez portal wynika, że wskaźnik - pokazujący odsetek przedsiębiorstw chcących podnieść ceny pomniejszony o te, które chcą je obniżyć - wzrósł w maju do 65 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej kształtował się na poziomie 54 pkt.

Dlaczego tak znacząco rośnie liczba firm planujących podniesienie cen? Jak wyjaśnia cytowany przez Deutsche Welle szef działu ankiet w Ifo Klaus Wohlrabe, w wielu wypadkach jest to efekt wzrostu kosztów zaopatrzenia.

Ponadto istnieją pewne efekty nadrabiania zaległości, wynikające z wcześniejszych obniżek cen podczas koronakryzysu - tłumaczy Wohlrabe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nieco mniej pesymistycznie prezentują się wskaźniki w przemyśle i handlu detalicznym, które wyniosły odpowiednio 37 i 36 punktów. W obu wypadkach mamy jednak do czynienia ze wzrostami - w przemyśle o 5 pkt, zaś w handlu detalicznym aż o 12 pkt.

Najbardziej jednak wzrósł - z 12 do 32 pkt - wskaźnik dotyczący budownictwa.

Przedstawiciel Ifo zwraca uwagę, że rosnące ceny to efekt również gwałtownego wzrostu cen wielu surowców. Wohlrabe przypomina, że w ostatnich miesiącach zdrożała nie tylko ropa naftowa i produkty ropopochodne, ale też metale jak np. miedź, czy drewno tarcicowe, a także niektóre tworzywa sztuczne.

Z danych Eurostatu, które przytacza Deutsche Welle wynika, że w maju średnia inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w skali roku , podczas gdy w kwietniu było to 1,6 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat