Niemcy testują dochód podstawowy. Będą wypłacać po 1200 euro miesięcznie
Niemcy postanowili przeprowadzić eksperyment z dochodem podstawowym. Od 1 czerwca 2021 r. grupa wybranych osób otrzymuje 1200 euro za nic. W ten sposób naukowcy chcą zbadać, jak zachowują się obywatele, którzy mają zapewnione bezpieczeństwo materialne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie badanie przeprowadzają Niemcy
Jakie obowiązki mają uczestnicy
Jakie były wyniki podobnego badania
Niemcy rozdają pieniądze w ramach eksperymentu
Niemcy poszli w ślady Finów i testują dochód podstawowy. Poprzez zbadanie dwóch grup obywateli chcą zweryfikować, jak reagują ludzie, którzy otrzymują pieniądze zapewniające minimum egzystencji.
Od 1 czerwca 2021 r. Niemcy przekazują grupie badanych 1,2 tys. euro (5421 zł) co miesiąc. Dochód podstawowy będzie trafiał do nich przez 3 lata. W rezultacie jeden uczestnik otrzyma w sumie 43,2 tys. euro.
Portal money.pl donosi, że zainteresowanie programem było bardzo duże - zgłosiło ponad 2 mln chętnych, spośród których wyłoniono 122 wybrańców. Uczestnicy projektu mogą pracować, ale nie jest to obowiązek. Jedyny wymóg, jaki stawiają im Niemcy to uzupełnienie siedmiu formularzy w czasie trwania eksperymentu.
Druga grupa liczy 1380 losowo wybranych osób i musi wypełniać ankiety, ale nie dostaje dochodu podstawowego. Niemcy przekażą im jedynie symboliczne wynagrodzenie w ramach podziękowania za poświęcony czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niemcy sprawdzą zachowania obywateli nie tylko w wymiarze zatrudnienia
Eksperyment to inicjatywa stowarzyszenia Mój Dochód Podstawowy. Za organizację projektu odpowiada także Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW). Niemcy pozyskali środki na eksperyment od ok. 150 tys. darczyńców. Portal euractiv.pl donosi, że cały projekt jest warty 5,2 mln euro.
Na jakie rezultaty liczą Niemcy? Naukowcy chcą sprawdzić, jakie aktywności podejmują osoby, które mają zapewnione bezpieczeństwo materialne. - Czy wydają te pieniądze, czy je odkładają? […] Czy stają się bardziej socjalni i dają więcej innym? - wyliczał kierownik projektu Juergen Schupp z DIW w rozmowie z Deutsche Welle.
Inicjator eksperymentu podkreślił, że dotychczas efekty dochodu podstawowego były badane wyłącznie w kontekście zatrudnienia. Natomiast Niemcy chcą się skupić na wymiarze społecznym, zmianach w wartościach i sposobie korzystania z czasu. Członkowie stowarzyszenia Mój Dochód Podstawowy przekonują, że wyniki eksperymentu posłużą do stworzenia podstaw kalkulacji „modeli realistycznego finansowania dochodu podstawowego dla każdego”.
Fińskie badanie rozczarowało
Niemcy to nie jedyny kraj, który zdecydował się eksperyment z dochodem podstawowym. W latach 2017-2018 podobne badanie przeprowadzili Finowie, którzy przez 2 lata przekazywali 560 euro grupie 2 tys. osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych.
Po dwóch latach inicjatorzy postanowili zakończyć projekt i opublikowali pierwsze podsumowanie. Badacze stwierdzili, że dochód podstawowy nie wpłynął na poziom zatrudnienia. Eksperyment jedynie podniósł poziom zadowolenia z życia i samopoczucia uczestników.
Mimo niezbyt wymiernych rezultatów grono osób zainteresowanych eksperymentem rośnie. Niewykluczone, że na podobne badanie zdecyduje się także amerykańskie hrabstwo Los Angeles.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]