Niemieccy aktywiści ekologiczni BUND złożyli skargę na kopalnię Turów
Oddział niemieckiej organizacji ekologicznej BUND w Saksonii złożył w Komisji Europejskiej skargę na kopalnię Turów. Uznają, że działalność kopalni szkodzi środowisku.
Skarga do Komisji Europejskiej
Niemiecka organizacja ekologiczna BUND wraz z organizacjami partnerskimi zażądała wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego dotyczącego czesko-polskiej umowy o wydobyciu odkrywkowym węgla brunatnego.
Według organizacji BUND działalność kopalni Turów przyczyniła się do drastycznego spadku poziomu wód gruntowych, utrudniając zaopatrzenie w wodę w regionie . Ponadto prace w kopalni miały również prowadzić do uszkodzeń budynków, podaje Interia, powołując się na Deutsche Welle.
W lutym 2021 roku Czechy złożyły skargę do TSUE w sprawie wydobycia w kopalni Turów, wnioskując, że rozszerzenie wydobycia węgla w Turowie może mieć wpływ na czeską ludność przygraniczną.
W maju 2021 roku TSUE zastosował tymczasowy środek w postaci nakazu zaprzestania wydobycia węgla brunatnego. Polska jednak nie wstrzymała pracy kopalni. W lutym br. Polska zawarła jednak ugodę z Czechami, wypłacając w ramach rekompensaty 45 mln euro. W zamian Praga wycofała skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu .
Kopalnia Turów to polska kopalnia węgla brunatnego w województwie dolnośląskim. Kopalnia Turów wchodzi w skład Polskiej Grupy Energetycznej.