Niemiecka prasa: Polska staje się nową potęgą militarną w Europie
Niemiecki „Welt” pozytywnie ocenił Polskę, wskazując, że staje się ona nową potęgą militarną Europy. Dziennik wysunął również geopolityczne tezy, które przestaną obowiązywać w 2023 roku. Wśród nich mowa jest o Rosji postrzeganej jako supermocarstwo, przywódczej roli rządzących Niemiec i Francji oraz upadku Zachodu — informuje Business Insider.
Polska jako wzór do naśladowania
„Welt” wysoko ocenia rolę państw bałtyckich i Polski w pomocy Ukrainie. Podkreśla, że nasz kraj podjął działania w sytuacji zagrożenia z szybkością, która sprawia, że biurokraci w berlińskim Ministerstwie Obrony wyglądają jak geriatryczne ślimaki.
Dalej niemiecki dziennik pisze, że Polska staje się nową potęgą militarną Europy i jest jednym z najważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa w kryzysie związanym z wojną na Ukrainie.
Rosja straciła status mocarstwa
Niemiecka gazeta wyjaśnia, że do ataku na Ukrainę Rosję postrzegano jako supermocarstwo z niezwykle potężną armią. Rzeczywistość zweryfikowała to założenie — siły zbrojne Rosji nie były odpowiednio przygotowane do wojny. Pod względem gospodarczym państwo to popada w ruinę i jest izolowane na arenie międzynarodowej.
Niemcy i Francja zrobili zbyt mało
Zdaniem „Welt” rządy Niemiec i Francji nie wywiązały się z roli tradycyjnych przywódców, gdyż oba państwa zrobiły zdecydowanie za mało, by wspomóc Ukrainę dostawami broni. Co więcej, polityka energetyczna naszego zachodniego sąsiada („Welt” określił wręcz, że poniosła sromotną klęskę) sprawiła, że uzależnienie się od Rosji spowodowało poważne szkody zarówno w Niemczech, jak i całej Europie.
Zachód się zjednoczył
Niemiecki dziennik twierdzi, że Zachód nie jest w fazie upadku , tak jakby życzyła sobie tego Rosja. Udowodnił to poprzez nałożenie dotkliwych sankcji.
Dzięki wojnie Zachód odnalazł nową jedność i determinację i zdał sobie sprawę, że jego historyczna misja obrony pokoju, wolności i stabilności w Europie nie jest bynajmniej przeszłością, lecz dotkliwą rzeczywistością — tłumaczy „Welt” cytowany przez Business Insider.