Niepokojący raport: Polskę zalewa fala groźnych ataków. Cyberprzestępcy nie próżnują
Raport dotyczący cyberataków pokazuje, że wzrosły one o prawie 400 proc. Najczęściej atakowanym krajem jest Polska. Technologia automatycznego reagowania na ataki jest kluczowym elementem w walce z takimi zagrożeniami.
Skala cyberataków w Polsce
O cyberatakach na struktury rządowe oraz polskie firmy z różnych sektorów media informują regularnie. Zdecydowaną intensyfikację takich ataków odnotowano wraz z rozpoczęciem wojny w Ukrainie. Jak podaje zajmujący się bezpieczeństwem IT ESET, skala napaści hakerów na polskie firmy cały czas rośnie, a rok 2023 jest pod tym względem uznawany za rekordowy. Firma informatyczna przytacza ostatni raport CyberPeace Institure, który wykazał, że nastąpił aż 368 proc. wzrost cyberataków, a najczęściej atakowanym krajem jest właśnie Polska.
Jak podkreśla ESET, cyberprzestępcy imają się coraz to bardziej wyrafinowanych metod ataków, a sposoby działania hakerów nie są już tak oczywiste. Pojawiają się zarówno fałszywe strony internetowe, wirusy, jak i kampanie dezinformacyjne, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Właściciele nawet małych biznesów nie mogą czuć się bezpieczni.
Cyberbezpieczeństwo Polskich Firm
ESET to przedsiębiorstwo informatyczne, które oferuje m.in. rozwiązania antywirusowe. Firma dobrze wie, że bezpieczeństwo IT w dobie cyfryzacji niemal każdego aspektu życia jest niezwykle istotne. Z tego względu ESET organizuje specjalne wydarzenie, na którym omawiane są różne kwestie dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Na tegorocznej konferencji ESET poruszy temat cyberbezpieczeństwa polskich firm.
- Tematem przewodnim tegorocznej konferencji ESET jest praktyczne wykorzystanie technologii automatycznego reagowania na ataki. Dla administratorów, ekspertów IT, analityków SOC, menedżerów IT i liderów zespołów bezpieczeństwa jest to bardzo ważne wydarzenie. Urzędnicy administracji publicznej odkryją tutaj istotne materiały — powiedział Artur Kurasiński, który we współpracy z organizatorami informuje o wydarzeniu na LinkedInie.
Na stronie wydarzenia można przeczytać, że Cyberbezpieczeństwo Polskich Firm to jedyna konferencja na polskim rynku, podczas której eksperci ESET poruszają tak szeroki zakres tematyczny. W czasie tegorocznego wydarzenia będą omawiane m.in. kwestie tego, jak automatycznie chronić infrastrukturę firmową przed wieloma wektorami ataków, jakie korzyści daje zarządzanie z chmury czy jak przeprowadzić analizę incydentu.
Hybrydowa konferencja online i w Łodzi
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej, część uczestników spotka się z prelegentami w hotelu w Łodzi, a pozostali chętni mogą dołączyć do wykładów za pomocą platformy internetowej.
- Ransomware, phishing, ataki DDOs czy malware? Które z nich będą dominowały w 2024 r.? W jaki sposób przeciwstawiać się cyberprzestępcom? Jakie technologie wybrać dla zapewnienia skutecznej ochrony organizacjom i nam samym? - wymieniają organizatorzy zagadnienia, które będą poruszane na konferencji.
Podczas konferencji odbędzie się też prezentacja na temat sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa „Machine Learning w Cyberbezpieczeństwie: Dobry sługa czy zły pan?". Na uczestników całego wydarzenia czekają konkursy, w których można wygrać gadżety elektroniczne.
- Czy wiedzieliście, że codziennie pojawia się około 500 000 zagrożeń cybernetycznych? To ogromna liczba, która podkreśla wagę takich wydarzeń — pisze Kurasiński.
Warto rozważyć udział w przedsięwzięciu, szczególnie będąc właścicielem biznesu. Zapisów można dokonywać na stronie konferencji ESET.