Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nigdy nie rób tego na ROD. W innym wypadku mogą nawet odebrać działkę
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 16.02.2025 11:56

Nigdy nie rób tego na ROD. W innym wypadku mogą nawet odebrać działkę

działka
fot. pixabay/andreas160578

Posiadanie działki ROD, choć wiąże się z wieloma korzyściami, w niektórych przypadkach może doprowadzić do problemów. Szczególnie gdy nie wywiązujemy się z pewnych obowiązków. Są uregulowane przepisami i niewielu zdaje sobie sprawę, że ignorowanie ich może skończyć się nawet utratą ogródka. Czego nie wolno robić na działce ROD? Lepiej o tym wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. 

Ogródki działkowe ROD jak na wagę złota

Posiadanie działki to prawdziwe zbawienie w okresie wiosenno-letnim, zwłaszcza gdy na co dzień mieszkamy w bloku w dość głośnej okolicy. Nic innego nie poprawia wówczas samopoczucia, jak przebywanie na ogrodzonym, zielonym terenie z dala od zgiełku miasta. Ci, którzy posiadają działkę ROD, doskonale zdają sobie z tego sprawę. Wielu z nich uważa tego typu ogródki jak swoje własne i często pozwalają sobie na zbyt wiele. Czy działkowcy są właścicielami tych gruntów? 

działka
fot. pixabay/hans
dr Artur Bartoszewicz, Donald Tusk, Ursula von der Leyen
Odważne słowa kandydata na prezydenta. Dr Artur Bartoszewicz dla BiznesInfo: „Jedną decyzją obniżę cenę prądu o połowę”
Dopłaty do rowerów elektrycznych jednak będą? NFOŚiGW ma nowe informacje Dostaniesz 4,5 tys. zł od państwa, czyli stracisz. Miało być sześć razy więcej

Własność na działkę ROD. Czy to możliwe?

Działkowcy w Rodzinnych Ogrodach Działkowi w rzeczywistości nie są właścicielami gruntów, a jedynie dzierżawią swoje działki od gminy lub też Skarbu Państwa. Mówi o tym jasno przepis artykułu 27 przepisów o działkach ROD. W związku z tym, osoby, które posiadają ogródki, muszą bezwzględnie stosować się regulaminu ROD. Konsekwencje z jego nieprzestrzegania mogą być naprawdę opłakane.

W pierwszej kolejności, gdy działkowiec łamie przepisy, zarząd wysyła upomnienia. Dopiero, jeśli nie przyniosą one pożądanego skutku, wówczas może zostać wypowiedziana umowa dzierżawy. Zarząd wypowiada ją na piśmie, zachowując miesięczne wyprzedzenie i zawiera na dokumencie powód, przez który ma zostać odebrany ogródek.

Po otrzymaniu takiego wypowiedzenia działkowiec może w ciągu 30 dni skierować sprawę do sądu, choć szansę na jej wygranie mogą okazać się nikłe. Niestety jak się okazuje, niewiele potrzeba, by ziścił się taki scenariusz. Czego pod żadnym pozorem nie wolno robić na działkach ROD?

canva działka turysci.pl nowe.jpg
Fot. canva

W takich sytuacjach można stracić działkę ROD. Czego nie wolno działkowcom?

Przepisy Polskiego Związku Działkowców, a także regulamin ROD jasno wyjaśnia i określa sytuacje, które mogą doprowadzić do bardzo szybkiej utraty prawa do użytkowania działki. 

Przede wszystkim zerwanie umowy może być następstwem zwłoki opłat ogrodowych lub też opłat związanych z utrzymaniem działki, niszczenia infrastruktury lub też działania zakłócającego porządek. To jednak nie wszystko.

Wielu może być zaskoczonych, że na działce ROD nie wolno również mieszkać ani prowadzić swojej własnej działalności gospodarczej. Całkowicie zabrania się też hodowli zwierząt, choć wyjątkiem są króliki i kury. Warto jednak najpierw zapoznać się z regulaminem danego ogródka, bowiem te mogą się od siebie nieco różnić.

Tagi: ROD Polacy umowa