Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Umowa

Umowa

pompa ciepła
28.08.2024 22:33 Zapłacili zaliczkę, ale ogrzewania nie będzie. Małżeństwo straciło 30 tys. zł

Pompy ciepła w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność i wiele osób decyduje się na właśnie taki rodzaj ogrzewania. Młode małżeństwo z Bydgoszczy również postanowiło zainwestować w pompę ciepła. Umowa została podpisana, para wpłaciła zaliczkę, a firma, która miała wykonać zlecenie została postawiona w stan likwidacji. Rodzina straciła pieniądze, ale to jeszcze nie wszystko. Poszkodowanych jest więcej.

ZUS
15.08.2024 14:15 ZUS zapłaci ponad 40 mln złotych. Jest nowa umowa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o podpisaniu kluczowej dla siebie umowy. Obowiązywać ma ona przez 24 miesiące, za które instytucja zapłaci… kilkadziesiąt milionów złotych. Na co ZUS postanowił przeznaczyć taką sumę?

pieniądze, praca
30.06.2024 09:09 Płaca minimalna idzie w górę. O tym musisz wiedzieć wcześniej

Od jutra Polacy będą zarabiać więcej. Zarówno minimalna krajowa, jak i minimalna stawka godzinowa wzrosną 1 lipca 2024 roku. Ile dokładnie wyniesie nowe wynagrodzenie? Pracownicy powinni pamiętać o jednej rzeczy.

praca przy komputerze
04.05.2024 11:59 Naprawdę tyle zarabiają. Studenci chcą dostawać zawrotne kwoty

Łączenie pracy ze studiami to często niełatwe zadanie. Bywa jednak niezwykle opłacalne. Studenci mogą zdobyć nie tylko cenne doświadczenie zawodowe. Wiadomo, że równie ważne, jeśli nie ważniejsze, są pieniądze. Tych młodzi zarabiają niemało, a chcą jeszcze więcej.

Tadeusz Rydzyk
01.03.2024 14:35 Tadeusz Rydzyk ma kłopoty. Władze miasta chcą wyjaśnień

Wszystko wskazuje na to, że ojciec Tadeusz Rydzyk wpadł w niemałe kłopoty. Ma to związek z jego muzeum “Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Na jego terenie miała być prowadzona działalność komercyjna, okazuje się, że odbywały się tam koncerty i inne wydarzenia, w których można było wziąć udział po kupieniu biletu.

klucz w drzwiach
12.02.2024 17:36 Fatalne wieści dla wynajmujących. Ceny polecą ostro w górę

Czy w twojej umowie najmu znajduje się klauzula waloryzacyjna? Wynajmujesz mieszkanie długoterminowo? Dla wielu osób mamy złą wiadomość. Czynsz może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Oto dlaczego.

punkt poboru opłat
11.02.2024 17:18 Darmowe autostrady w Polsce. Znamy terminy, rząd potwierdza

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, Rafał Jaśkowski, resort nie zamierza przedłużyć umów na autostrady A4 i A2. Brakuje również planów na wykupienie dróg od koncesjonariuszy. Co to oznacza dla kierowców? Jak wpłynie to na opłaty za użytkowanie autostrad? 

umowa
02.02.2024 09:12 Nawet 30 tys. kary. Pracodawcy muszą się mieć na baczności

Umowa zlecenie w wielu sytuacjach bywa wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Są jednak sytuacje, kiedy nie jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się inaczej. Kara może wynieść nawet 30 tysięcy. Chodzi o nadgodziny. 

praca przy komputerze
30.01.2024 21:44 Urlop, o którym mało kto wie. Dodatkowe wolne nie przysługuje każdemu

Każdy, kto chociaż raz szukał pracy, wie, że potrafi być to nie lada wyzwaniem — nie tylko trudnym, ale też czasochłonnym. Wiele osób nie wie jednak, że właśnie z tego powodu przysługują im dwa, a czasem nawet trzy dni dodatkowego urlopu. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić kilka warunków.

kieszeń
01.01.2024 14:43 Duże zmiany w wynagrodzeniach. Ile może zabrać komornik w 2024 roku?

Wielu z nas nie rozumie niektórych, a może nawet wielu dziedzin z zakresu prawa. I nic dziwnego! Przepisy potrafią być naprawdę skomplikowane, a te dotyczące działań komornika i pobierania przez niego pieniędzy z wypłaty dłużnika, wcale nie stanowią wyjątku. A nadchodzą kolejne zmiany, a z nimi kolejne pytania. 

Umowa najmu, klucze
26.09.2023 13:10 Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Ekspert tłumaczy, o czym należy pamiętać

Obecnie wiele czynników takich jak m.in. rosnąca mobilność społeczna (podejmowanie studiów czy pracy w innej miejscowości) wpływa na to, że młodzi ludzie stają przed koniecznością zapewnienia sobie warunków lokalowych przez wynajem mieszkania. Dlatego też w tym artykule podpowiemy jak skonstruować umowę najmu tak, aby stworzyć dobry „plan działania”, zabezpieczyć interesy właściciela, ale i swoje, a także nie dać się oszukać. Zawiłości przepisów wyjaśnia r. pr. Sylwia Werpachowska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Czym jest umowa agencyjna, kiedy się ją zawiera i kogo dotyczy?
12.07.2023 19:27 Zalajkował wiadomość na Facebooku. Sąd uznał, że zawarł umowę. Musi zapłacić 250 tys. zł

Zawieranie umowy za pomocą reakcji brzmi jak absurd. Jeden z sądów w Kanadzie stwierdził jednak, że jest to wystarczający czyn stwierdzający ważność umowy. W tym przypadku jest on warty około 250 tysięcy złotych.

Ładowanie samochodu elektrycznego
07.07.2023 20:19 Elektryfikacja Polski wejdzie na nowy poziom? Orlen wybuduje kilkadziesiąt stacji ładowania samochodów

Choć opinia publiczna jest mocno podzielona co do przyszłości motoryzacji, a w szczególności samochodów elektrycznych, nie da się zaprzeczyć, że na polskich ulicach widzimy coraz więcej “elektryków”. W procesie elektryfikacji pomóc ma Orlen, który podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na budowę 40 stacji ładowania samochodów elektrycznych w 33 miejscowościach Polski.

Laptop na stole
16.05.2023 19:39 Praca zdalna dopuszcza swobodę wyboru miejsca jej wykonywania, jednak nie zawsze. Ekspert tłumaczy zawiłości procedur

Miejsce wykonywania pracy w kontekście wyjazdu służbowego i pracy zdalnej może nastręczać pewnych trudności. Radczyni Prawna Edyta Oleszczuk-Romańska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy tłumaczy zawiłości przepisów Kodeksu pracy. 

Tauron żegna prezesa
22.10.2022 13:11 Tauron sprzedaje kopalnie. Skarb Państwa będzie mieć 100 procent akcji

Tauron zawarł z Ministerstwem Aktywów Państwowych warunkową umowę sprzedaży 100 procent akcji spółki Tauron Wydobycie.

calendar-3073971 1920
22.03.2022 08:50 Data pewna w umowach cywilnych i gospodarczych

W kontekście sporządzania i zawierania umów często pojawia się określenie daty pewnej. Co ono oznacza i jakie konsekwencje płyną z użycia tej formy? Otóż mówiąc najprościej, data pewna to urzędowe poświadczenie daty, od którego może być uzależniona ważność umowy (czyli czynności prawnej) oraz jej określonych skutków. Opatrzenie dokumentu datą pewną informuje, że strony dokonały czynności prawnej najpóźniej w określonej dacie. W praktyce cała procedura polega na sporządzeniu pisma zawierającego oświadczenie woli stron, umieszczeniu na nim daty i potwierdzeniu tejże przez właściwą osobę urzędową, na przykład notariusza. Czynność prawna zyskuje zatem datę pewną od momentu urzędowego poświadczenia dokumentu. Data pewna może być zastrzeżona pod rygorem nieważności – jeżeli prawo wskazuje wymóg jej zastosowania, a nie umieszczono tej formy na dokumencie, wówczas umowa uznawana jest za nieważną. Stosuje się też zastrzeganie daty pewnej pod rygorem wywołania szczególnych skutków prawnych – w takim przypadku brak daty pewnej powoduje, że czynność prawna nie wywołuje skutków oczekiwanych przez strony. Urzędowe poświadczenie daty zachowuje skuteczność także względem osób, które nie uczestniczyły w dokonaniu danej czynności prawnej.

ważne biznesinfo
21.10.2021 02:00 Oskładkowanie wszystkich coraz bliżej. Rząd nie odpuści nikomu

Rząd chce, by od każdej złotówki zarobionej na umowie zleceniu trzeba było odprowadzać składki. Jednak jak poinformowało Dziennik Gazetę Prawną, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Nadal trwają prace analityczne dotyczące objęcia ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych". Teraz odprowadzanie składek do ZUS za osoby na umowach zlecenia zależy od posiadania przez nie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Składki są obowiązkowe, gdy zlecenie jest dla jedyną umową pracownika. Natomiast, gdy zleceniobiorca jednocześnie pozostaje w stosunku pracy, wykonuje drugą umowę zlecenia lub prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Występuje wtedy zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych, co rodzi określone konsekwencje związane z opłacaniem składek. – Na pewno chcielibyśmy, aby parlament uchwalił nowe prawo w tym obszarze jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak, że zmiany wejdą w życie z miesiąca na miesiąc. Planujemy uwzględnić odpowiedni okres vacatio legis. W związku z powyższym optymalnym terminem będzie 1 stycznia 2022 r. Od tej daty wszystkie zlecenia zostałyby ozusowane – mówił w styczniowym wywiadzie dla DGP Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej (DGP na 17/2021 „Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie zlecenia będą ozusowane”).

business-1149630 1920
07.06.2021 02:00 Rozwiązanie i wygaśnięcie umowy o pracę – różnice i konsekwencje

Często powyższe pojęcia stosowane są zamiennie, co wskazuje na braki w znajomości tematu u osób wypowiadających się w ten sposób. Kodeks pracy jasno wskazuje różnice pomiędzy jednym rozwiązaniem a drugim. Czym się różnią i co powinno się o nich wiedzieć? Żeby zrozumieć różnice pomiędzy rozwiązaniem a wygaśnięciem umowy o pracę, przyczynami, różnicami i konsekwencjami, należy poznać właściwie te pojęcia, wówczas porównanie obu sytuacji nie będzie stanowiło żadnego problemu i unikniemy ryzyka popełnienia gafy językowej na tym polu.

Umowa ustna
05.06.2021 02:00 Umowa ustna - czy taki rodzaj zawarcia umowy jest ważny?

Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że każdego dnia zawierają różnego rodzaju kontrakty. Za każdym razem, gdy kupujemy coś w sklepie lub korzystamy z usług fryzjera, między nami dochodzi do zawarcia umowy cywilno-prawnej. Nawet w sytuacji, gdy nie doszło między nami do podpisania umowy pisemnej. Wystarczy, że uzgodniliśmy cenę i przedmiot usługi i w taki sposób zawarliśmy umowę ustną.

Oferta handlowa
05.06.2021 02:00 Oferta handlowa – czym jest i z jakich elementów powinna się składać​?

Kto z nas przeglądając ogłoszenia, nie natknął się na sformułowanie „niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego” i nie zaczął się zastanawiać, czym jest oferta handlowa i jakie kryteria powinna spełniać? Okazuje się, że istnieje rozróżnienie pomiędzy zaproszeniem do zawarcia do umowy a ofertą, i każda z tych form pociąga za sobą inne skutki. Sprawa przedstawia się następująco: informacja handlowa będąca ofertą niesie za sobą konkretne zobowiązania prawne. Kiedy zostanie zaakceptowana przez oblata (czyli adresata oferty), wówczas oferent nie ma wyjścia – musi zrealizować jej warunki w dosłownym brzmieniu.

Rozwiązanie umowy, zasiłek
05.06.2021 02:00 Rozwiązanie umowy dzierżawy – sposoby, terminy, okoliczności

Umowa dzierżawy jest dokumentem na mocy którego wydzierżawiający przekazuje dzierżawcy rzecz do używania i wyraża zgodę na czerpanie przezeń korzyści w zamian za opłacanie ustalonego czynszu. Czynsz może być regulowany pieniędzmi lub za pomocą innych świadczeń, jednorazowo lub okresowo. Dzierżawie podlegają nieruchomości, na przykład grunty rolne i ruchomości oraz prawa przynoszące pożytki. Umowę dzierżawy zawiera się na czas określony lub nieokreślony, zwykle są to długie okresy. W sytuacji, gdy któraś ze stron zdecyduje się wycofać ze zobowiązania, musi złożyć wypowiedzenie skutkujące rozwiązaniem umowy dzierżawy. Jeżeli nie wprowadzono innego zapisu, rozwiązanie umowy następuje 6 miesięcy przed upływem roku dzierżawnego, natomiast w przypadku dzierżawy gruntu rolnego termin ten jest jeszcze dłuższy i wynosi rok. Oczywiście istnieje również możliwość rozwiązania umowy dzierżawy za porozumieniem stron i ustalenia dogodnych dla wydzierżawiającego i dzierżawcy warunków. Kodeks cywilny przewiduje też możliwość wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym w sytuacji, gdy np. dzierżawca nie wywiązuje się ze spłaty czynszu lub używa przedmiotu dzierżawy w sposób sprzeczny z umową.

man-5710164 1920
03.06.2021 02:00 Deklaracja wekslowa – w jakim celu wystawia się ten dokument?

Deklaracja wekslowa stanowi dokument, który uzupełnia weksel in blanco. Jak sama nazwa mówi, jest to weksel niewypełniony, zawierający tylko podpis wystawcy. Często stosuje się go jako zabezpieczenie należności wierzyciela, na przykład przy zaciąganiu kredytu lub pożyczki. Deklaracja wekslowa służy więc doprecyzowaniu brakujących elementów weksla in blanco, do którego została dołączona i zawiera porozumienie stron upoważniające odbiorcę weksla do jego wypełnienia w razie zaistnienia ustalonych przez strony okoliczności. Prawo wekslowe nie narzuca formy sporządzania ani przekazywania deklaracji wekslowej, dopuszcza się możliwość pisemnego lub ustnego składania deklaracji. Deklaracja wekslowa nie stanowi o ważności weksla, określa jedynie przyszły dług i termin jego egzekucji.

klauzule abuzywne
03.06.2021 02:00 Klauzule abuzywne w umowach kredytowych - czym są

Podpisując umowę kredytową, trzeba pozostać czujnym. Zdarzają się sytuacje, gdy banki lub firmy pożyczkowe wykorzystują nieuwagę klienta i dołączają do umowy tzw. klauzule abuzywne. Zobacz, czym są klauzule niedozwolone i jak możesz się przed nimi bronić.

laptop-3196481 1920
02.06.2021 02:00 Swoboda umów - ograniczenia i zasady

Przy zawieraniu i kształtowaniu umów posiadamy prawo wyboru aspektów dotyczących tychże umów według własnego uznania. Zasada swobody umów gwarantuje równość stron i niezależność ich woli, a także sprawia, że mamy możliwość podjęcia samodzielnej i dowolnej decyzji dotyczącej tworzenia się naszej umowy. Rzeczona zasada ma jednak swoje ograniczenia i wyjątki, w których nie może być zastosowana. Kiedy zasada swobody umów obowiązuje, a kiedy należy ją ograniczyć?

business-962364 1920
01.06.2021 02:00 Zdolność prawna - czym się różni od zdolności do czynności prawnych?

Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych to dwa terminy, które, choć są ze sobą powiązane, w praktyce oznaczają różne atrybuty przysługujące podmiotowi. Tytułem wstępu można powiedzieć, że zdolność prawną ma każdy człowiek od chwili urodzenia, natomiast pełną zdolność do czynności prawnych nabywa wraz z uzyskaniem pełnoletności, czyli ukończeniem 18 roku życia. Zależność między tymi pojęciami rysuje się następująco: można mieć zdolność prawną przy braku zdolności do czynności prawnych, nigdy na odwrót.

files-1614223 1920
29.05.2021 02:00 Umowa NDA – co powinna zawierać i czy warto ją zawrzeć

Pracodawca, chcąc uchronić się przed sytuacją, w której zostaną ujawnione poufne dane, może zawrzeć z pracownikiem porozumienie o zachowanie poufności. W skrócie, jest to umowa NDA – co powinna zawierać i czy warto ją zawrzeć? Czym jest tzw. preambuła?

Biznesinfo
29.05.2021 02:00 Opodatkowanie umów cywilnoprawnych – kompendium wiedzy

Umowa zlecenie czy o dzieło stają się coraz bardziej popularnymi formami zawierania współpracy. Szczególnie częste okazują się być przy współpracy z freelancerami, którzy nie są pracownikami naszej firmy. Jak w tym przypadku wygląda opodatkowanie umów cywilnoprawnych?

pixabay, Fz
24.05.2021 02:00 Umowa przedwstępna z zadatkiem

Umowa szczególnie popularna przy zakupach nieruchomości – to właśnie w tych sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z umowami przedwstępnymi z zadatkiem. Dlaczego strony decydują się na spisanie tego typu umowy?

  • 1
  • 2