Nowa opłata w sklepach: padła konkretna data, choć w Lidlu i Biedronce już się zaczęło
Już niedługo, wychodząc na zakupy, będziemy musieli zapłacić więcej. Nie wynika to jednak z kolejnego wzrostu cen ani nowego podatku. Sklepy wprowadzą nową opłatę, ale nie będziemy się nią przejmować przy każdym zakupie. Więcej zapłacimy tylko w przypadku określonych produktów.
W 2025 roku w sklepach zapłacimy więcej
W ostatnich miesiącach rząd wielokrotnie powracał do dyskusji dotyczącej nowej opłaty w sklepach. Zgodnie z pierwotnym planem, zakupy miały nas kosztować więcej od 1 stycznia 2025 roku. Konieczne do wprowadzenia zmiany w ustawie sprawiły jednak, że termin ten został przesunięty. Jednak, jak mawia ludowa mądrość, “co ma wisieć, nie utonie”. Nowa opłata została opóźniona, ale z niej nie zrezygnowano. Ma zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Kiedy dokładnie? Lidl i Biedronka zaskoczyły klientów i już teraz wyszły przed szereg.
Kolejna opłata wzrośnie, zacznie się już 1 marca. Te produkty zdrożeją Polacy nie chcą już korzystać z tej sieci. Gigant telefonii komórkowej ma kłopotZnamy termin. Biedronka i Lidl już wprowadziły podwyżki
Od 2024 roku stało się praktycznie pewne, że w życie wejdzie tzw. system kaucyjny. Jak sama nazwa wskazuje, nowe przepisy nie oznaczają jednak dla klientów całkowitej straty pieniędzy. Te będą mogły do nich wrócić, jeśli spełnią warunki. Tajemnicą pozostawała jednak data, którą teraz już oficjalnie znamy. W sklepach będziemy musieli zapłacić więcej od 1 października bieżącego roku.
Aby przyzwyczaić odwiedzających sklepy do nadchodzących zmian, Lidl i Biedronka już wcześniej podjęły kroki w kierunku wprowadzenia systemu kaucyjnego. W części placówek tych sieci już od 2022 roku możemy natrafić na specjalne automaty, które wypłacą nam “nagrodę”. Klienci mogą liczyć na vouchery na kolejne zakupy. Przykładowo w Biedronce recyklomaty wydają po 5 groszy za każde skorzystanie z programu. Jednak po 1 października zasady ulegną zmianie.
System kaucyjny. Te zasady wkrótce wejdą w życie
Na czym dokładnie ma polegać system kaucyjny? Dodatkową opłatę będą musieli ponieść klienci, w których koszyku zakupowym znajdą się konkretne opakowania. Polacy będą mieć jednak prosty sposób na odzyskanie pieniędzy: wystarczy zwrócić opakowania. Będzie to możliwe w każdym sklepie o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych.
Opakowania wystarczy wrzucić do automatu do recyklingu, który zwróci nam kaucję. Jej wysokość będzie zależna od rodzaju opakowania i pobierana od każdej sztuki. Program obejmie trzy rodzaje opakowań:
- butelki plastikowe do 3 litrów - 50 groszy,
- wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra - 1 zł,
- puszki metalowe do 1 litra - 50 groszy.