Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe dane o zarobkach. Polacy na szarym końcu Europy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.11.2024 14:53

Nowe dane o zarobkach. Polacy na szarym końcu Europy

pieniądze
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Eurostat opublikował raport dot. wysokości wynagrodzeń w państwach Unii Europejskiej. Obejmuje on rok 2023, a wysokość została podana dla pracy w pełnym wymiarze godzinowym. Jak wynika z tych danych, mamy czego zazdrościć naszym kolegom z sąsiednich państw. Wyniki Polski na tle innych krajów UE są bardzo kiepskie, gorzej zarabia się tylko w czterech państwach.

Polacy jednym z najgorzej zarabiających narodów UE

Na niższe zarobki niż w Polsce mogą narzekać tylko mieszkańcy Rumunii, Grecji, Węgier i Bułgarii. Rumunia zdaje się podążać drogą Polski, jednak z lekkim opóźnieniem - stawia na rozwój inwestycji zagranicznych wynikający z ustępstw fiskalnych, niskie płace i niskie koszty pracy. Grecja, głównie za sprawą chybionej decyzji o przyjęciu euro, stała się w UE synonimem gospodarczej porażki. Węgrom bliżej do Rosji, niż do Europy, a Bułgaria to kraj permanentnego kryzysu politycznego.

average-annual-full-time-salary-2023.jpg
Fot. Eurostat

Tylko te państwa udało się wyprzedzić Polsce pod względem wysokości zarobków. Według danych podanych przez Eurostat wyniosły one u nas w 2023 r. średnio 18 054 euro rocznie, czyli według dzisiejszego kursu 78 089 zł. Jeśli dopatrywać się pozytywów, to w roku 2022 r. było to 15 488 euro (66 990 zł). Średnia europejska jest blisko dwukrotnie wyższa i wynosi 35 649 euro, tj. 154 214 zł.

Nowe dane GUS. Inflacja na wznoszącej. Jest zaskoczenie i dobre wieści

Wzrost wysokości wynagrodzeń nie oznacza podwyżek np. z powodu awansu

Ważne w rozumieniu danych przedstawionych przez Eurostat jest to, że chodzi o wzrost wynagrodzenia, który nie wynika np. z awansów zawodowych czy podwyżek za dobre wyniki w pracy, motywacyjnych itd. Chodzi o wzrosty wynagrodzeń, które odpowiadają dynamice rynku, wzrostowi cen czy zasypywaniu nierówności. Mowa więc raczej o waloryzacji czy korekcie, a nie o podwyżce.

W takim świetle Polskę wyprzedziła Słowacja, Litwa, Łotwa czy Słowenia. Największe wynagrodzenia pobierane są w Luksemburgu (81 064 euro), Danii (67 604 euro) i Irlandii (58 789) euro. Na uwagę zasługują także dane ze Szwecji. Jest to bowiem jedyne państwo Unii Europejskiej, w którym roczna suma wynagrodzeń się skurczyła. O ile w 2022 r. w Szwecji zarabiało się na poziomie 46 436 euro, tak w 2023 r. już 44 619 euro.

Pod względem wzrostu zarobków rok do roku Polska również nie zachwyca

Polska znalazła się wśród państw, w których wzrost wysokości wynagrodzeń jest przeciętny, zbliżony do europejskiej średniej. Ta w 2022 r. wynosiła 36 638 euro. Nie brakuje państw, które odniosły wyniki wielokrotnie lepsze. Na przykład w Irlandii, która w ogóle uplasowała się na 3. miejscu pod względem zarobków, średnie wynagrodzenie wzrosło z roku na rok z 54 312 euro do 58 679 euro.