Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Nowe zasady L4. Chorujący zyskają nowe prawa, ale pracodawcy też
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.01.2025 16:21

Nowe zasady L4. Chorujący zyskają nowe prawa, ale pracodawcy też

zus
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rząd pracuje nad ustawą, która ma znacząco zmienić to, jak funkcjonuje system zwolnień lekarskich od pracy. Chodzi przede wszystkim o zapełnienie luki prawnej powstałej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale skutki odczuje każdy chorujący pracownik. Zarówno te dla niego pozytywne, jak i mniej.

Rząd pracuje nad nowym projektem ustawy - zmienią się zasady L4

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej opracowało projekt ustawy, który miał zostać przyjęty przez rząd jeszcze w IV kwartale 2024 r., jednak stanie się tak dopiero na jednym z najbliższych posiedzeń rady ministrów. Projekt jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2023 r., po którym doszło do powstania luki prawnej. W efekcie wiele z dotychczasowych zasad przebywania na L4 można było łatwo podważyć.

Konieczne było opracowanie takich zmian, które wykluczałyby dużą dowolność interpretacji po stronie kontrolerów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy samego pracodawcy. Jak zwraca uwagę serwis bezprawnik.pl, nowy projekt ustawy reguluje zatem kwestie pracy zarobkowej podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, ale też kwestię kontaktu z pracownikiem ze strony pracodawcy.

Obcokrajowcy chcą w Polsce nowych praw. Specjalne rozwiązania dla małżonków Tak pracodawcy manipulują przy zwolnieniach grupowych. Ekspert ostrzega - nie daj się nabrać

Nachodzi regulacja definicji pracy zarobkowej na zwolnieniu

Nowy projekt zmienia procedury dotyczące odebrania chorującemu pracownikowi prawa do świadczeń. Założenie jest takie, że mają one zostać rozluźnione i złagodzone, tak aby ZUS nie nadużywał prawa do obierania zasiłków, jeśli dochodzi do wypełniania obowiązków służbowych. Chodzi o kuriozalne sytuacje, w których pracownik tracił świadczenia, bo np. podczas kontroli miał włączony komputer umożliwiający pracę.

Ponadto w ramach zdefiniowania pracy zarobkowej dozwolone mają zostać pojedyncze, incydentalne czynności wynikające z obowiązków zawodowych, jednak tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Pojawia się więc problem w określeniu takich krytycznych okoliczności, w których praca, która nie zachodzi w sposób ciągły, mogłaby być realizowana przez pracownika mimo jego choroby zaświadczonej przez lekarza.

Pracodawcy będą mogli się kontaktować z pracownikami

Uregulowanie pracy zarobkowej ma swoją drugą stronę - może umożliwiać kontakt pracodawcy z pracownikiem, mimo że ten choruje. Dopuszczony ma zostać kontakt telefoniczny czy za pośrednictwem narzędzi internetowych. Przed ustawodawcą stoi więc niełatwy obowiązek takiego sformułowania nowych przepisów związanych z L4, aby nowe przywileje pracodawców nie były przez nich nadużywane, a zwolnienia lekarskie nie zmieniły się na zwyczajną pracę zdalną.