Nowe zasady u dentysty już od 1 stycznia 2025 r. UE wprowadza bezwzględny zakaz
Od 1 stycznia 2025 roku w Unii Europejskiej wejdą w życie nowe przepisy, które na zawsze zmienią funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych. Zakaz stosowania plomb z rtęcią to najnowsza regulacja unijna, której celem jest ochrona zdrowia i środowiska. Co to oznacza dla pacjentów i dentystów? Nowe wytyczne nie tylko wpłyną na usługi stomatologiczne, ale także na przemysł oświetleniowy.
Zakaz plomb z rtęcią w gabinetach dentystycznych
Przez wiele lat plomby amalgamatowe, które zawierały rtęć, były powszechnie stosowane w gabinetach dentystycznych, głównie ze względu na swoją trwałość i relatywnie niską cenę. Jednak już od stycznia 2025 roku, zgodnie z nowym unijnym rozporządzeniem, stosowanie plomb z rtęcią będzie zakazane w większości państw członkowskich. Dla tych krajów, które mają opóźnienia w adaptacji, takich jak Czechy czy Słowacja, przewidziano czas na dostosowanie się do nowych przepisów do czerwca 2026 roku.
Nowe regulacje to wynik troski o zdrowie publiczne i środowisko. "Celem nowych przepisów jest zaprzestanie celowego stosowania rtęci w UE i wyeliminowanie tej silnie toksycznej substancji ze środowiska zgodnie z unijnym celem 'zero zanieczyszczeń'", czytamy w rozporządzeniu. Również w Polsce plomby amalgamatowe nie są stosowane od października 2022 roku w gabinetach realizujących kontrakty z NFZ.
IMGW wydało alerty pierwszego stopnia. Nadchodzi zmiana pogody, możliwe opady śniegu Zaczęło się w Action. Dla większości to zwykła środa, ale nie dla łowców megapromocjiAmalgamat dentystyczny i lampy rtęciowe – na cenzurowanym
Zakaz stosowania plomb z rtęcią to tylko pierwszy krok. Do 2027 roku w całej Unii Europejskiej zostanie również wprowadzony zakaz produkcji, importu i eksportu niektórych lamp zawierających rtęć. Rtęć, będąca toksycznym metalem ciężkim, wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i środowisko. "Rtęć stanowi problem dla środowiska, ponieważ łatwo rozprzestrzenia się na duże odległości, akumuluje i ma długą żywotność", podkreślają eksperci.
Dotyczy to nie tylko amalgamatów dentystycznych, ale również lamp wykorzystywanych w przemyśle oświetleniowym, które z czasem zostaną zastąpione bardziej ekologicznymi i energooszczędnymi diodami LED. Proces wycofywania rtęci z produktów stosowanych w gospodarstwach domowych i przemyśle wpisuje się w szerszy unijny plan redukcji zanieczyszczeń i ochrony zdrowia obywateli.
Nowa era bez rtęci – co to oznacza dla pacjentów i przemysłu?
Zmiany w regulacjach oznaczają, że materiały dentystyczne, w tym plomby, będą musiały zostać zastąpione alternatywami wolnymi od rtęci, które są już obecnie dostępne na rynku i – według ekspertów – zarówno skuteczne, jak i opłacalne. Pacjenci mogą więc oczekiwać wypełnień, które będą równie trwałe, ale bez toksycznych skutków ubocznych.
Ponadto, nowe przepisy mają również istotny wpływ na przemysł oświetleniowy. Najpóźniej do 2027 roku UE zaprzestanie produkcji i eksportu niektórych kategorii lamp zawierających rtęć, co oznacza, że w nadchodzących latach technologia oświetleniowa będzie musiała przejść na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak diodowe lampy LED. Te zmiany nie tylko zredukują ilość toksycznych substancji w otoczeniu, ale także poprawią efektywność energetyczną produktów dostępnych na rynku.
Nowe przepisy, które wejdą w życie od 2025 roku, to kolejny krok Unii Europejskiej w walce z zanieczyszczeniami środowiska i ochroną zdrowia obywateli. Zakaz stosowania rtęci w stomatologii oraz stopniowe wycofywanie jej z przemysłu oświetleniowego to zmiany, które z pewnością wpłyną na codzienne życie Europejczyków. Pacjenci mogą jednak liczyć na bezpieczniejsze i równie efektywne alternatywy w gabinetach dentystycznych, a przemysł będzie zmuszony do wprowadzenia nowoczesnych, bardziej ekologicznych rozwiązań.