BiznesINFO.pl Polska i Świat Numer telefonu w T-Mobile przejmą w 15 minut. Oszustom wystarczy tylko PESEL
Pxhere CC0

Numer telefonu w T-Mobile przejmą w 15 minut. Oszustom wystarczy tylko PESEL

19 czerwca 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Numer telefonu w T-Mobile można przejąć bez większych przeszkód. Oszuści mają ogromne pole do popisu, ponieważ wystarczy podać kilka podstawowych danych, aby wyrobić duplikat karty SIM. Operator zapewnia, że ścieżka postępowania ma zapewnić wygodę i szybkość obsługi, ale z punktu widzenia uczciwego użytkownika jest wyjątkowo niebezpieczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak można przechwycić numer telefonu

  • Jakie mogą być skutki takiej kradzieży

  • Co zrobić, aby się przed nimi uchronić

Numer telefonu w T-Mobile zagrożony

Numer telefonu jest całkowicie bezpieczny? Nic bardziej mylnego. O tym, jak łatwo ukraść ciąg 11 cyfr w T-Mobile pisze portal niebezpiecznik.pl.

Metoda postępowania jest banalna, co tylko podnosi poziom ryzyka. Każdy, kto chciałby wyrobić duplikat karty SIM powinien skontaktować się z infolinią T-Mobile. W trakcie rozmowy konsultant poprosi o podanie numeru PESEL i nazwiska.

Tu pojawia się pierwsza wątpliwość - czy pracownik ma prawo zapytać rozmówcę o numer PESEL? Tak, ponieważ PESEL nie jest tajny. Niektóre firmy wykorzystują go do uwierzytelniania klienta lub autoryzowania operacji, co jest kategorycznie zabronione.

Co ciekawe, T-Mobile nie stosuje zbyt wyszukanych zabezpieczeń. Duplikat karty SIM można wyrobić, dzwoniąc z zupełnie innego numeru, który nie był podany jako kontakt dodatkowy.

W czasie rejestracji karty SIM T-Mobile domaga się hasła abonenckiego. Przy wyrabianiu duplikatu, na ten sam numer telefonu, już tego nie wymaga. Rezultat? Cała transakcja zajmuje nie więcej niż 15 minut.

Co na ten temat mówi T-Mobile? Operator przekonuje, że ścieżka postępowania jest tak przemyślana, aby osoba, która straciła telefon mogła jak najszybciej odzyskać kontakt z najbliższymi. „Nasze procedury starają się uwzględniać potrzebę szybkiego uzyskania karty z jednoczesnym zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa”, czytamy w komunikacie, który T-Mobile przesłał do redakcji portalu niebezpiecznik.pl.

Skradziony numer telefonu to dopiero początek problemów

Dlaczego przechwycony numer telefonu stanowi zagrożenie? Przejęcie rozmów i SMS-ów to nie jedyny problem. Numer telefonu jest wykorzystywany także do zakładania kont w serwisach internetowych, społecznościowych, skrzynek e-mail czy kont bankowych.

Rezultat? Wystarczy duplikat karty SIM, aby przechwycić pieniądze, a także inne dane. Strach pomyśleć, jakie byłyby skutki takiego manewru, gdyby wszyscy politycy posiadali skrzynki pocztowe założone w oparciu o numer telefonu w T-Mobile. A hakerzy nie próżnują, o czym świadczy ostatni atak na prywatną pocztę Michała Dworczyka.

Co zatem zrobić, aby uniknąć dotkliwych skutków kradzieży numeru telefonu w T-Mobile? Przede wszystkim należy odpiąć go od każdego konta i instytucji, w których kod SMS umożliwia dostęp do danych, pieniędzy lub usług.

Dobrym krokiem może być także zmiana numeru na inny zwłaszcza na koncie w banku i w skrzynce mailowej. Dopóki operatorzy komórkowi nie opracują lepszych zabezpieczeń, klienci muszą bronić się sami.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat