BiznesINFO.pl
Sanatoria otworzą się już 11 marca. NFZ przypomina o obostrzeniach

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Obostrzenia żegnają sanatoria. Za tydzień otwarcie całej branży

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Obostrzenia zostaną poluzowane, dzięki czemu sanatoria otworzą się ponownie po czterech miesiącach - już 11 marca. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje zasady przyjmowania pacjentów. Zła wiadomość jest taka, że kuracjusze będą musieli liczyć się z wyższ

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy otworzą się sanatoria

  • Jakie obostrzenia będą obowiązywały w uzdrowiskach

  • O ile droższy będzie pobyt w sanatorium

Sanatoria otworzą się już 11 marca

Dzięki poluzowaniu obostrzeń sanatoria otworzą się już 11 marca. Leczenie w uzdrowisku będzie możliwe na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ. Pobyt ma być całkowicie bezpieczny, dzięki ścisłemu reżimowi sanitarnemu, które zapewnią uzdrowiska.

NFZ podkreślił, że cały personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony. Ponadto sanatoria spełniają restrykcyjne normy sanitarne Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Darmowe testy na koronawirusa

Pacjenci, którzy będą chcieli skorzystać z leczenia w sanatorium, będą musieli spełnić jedno z dwóch wymagań. Pierwsze z nich to mieć negatywny wynik testu na koronawirusa, przyszły kuracjusz może także udowodnić, że przyjęte wcześniej zostały dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Ważną informacją jest jednak to, że za wykonanie testów zapłaci NFZ.

Pacjenci będą musieli poddać się badaniu najwcześniej cztery dni przed terminem rozpoczęcia leczenia w uzdrowisku we wskazanych przez NFZ punktach drive-thru. Informacje o terminie i miejscu wykonania testu ma być przekazana pacjentom w wiadomości SMS przez system e-Kolejka.

Przyszli kuracjusze udający się na testy nie będą potrzebowali żadnego skierowania, a o wyniku zostaną poinformowani przez uzdrowisko, które telefonicznie skontaktuje się z pacjentami i potwierdzi rozpoczęcie leczenia.

[EMBED-11]

Za pobyt w sanatorium zapłacimy więcej

NFZ zdecydowało się podwyższyć ceny trzytygodniowego turnusu w sanatorium, co oznacza koszty wyższe od 14,70 zł do 58,80 zł, podaje DGP.

Projekt, który znajduje się w tej chwili w fazie konsultacji, wprowadzi zmiany w załączniku nr 2 do rozporządzenia z 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.

Jak tłumaczy NFZ powodem wzrostu kosztów pobytu w sanatorium są rosnące ceny żywności, energii elektrycznej, wody, środków czystości i usług konsumpcyjnych. Nowe stawki pobytu określono w załączniku do projektu rozporządzenia:

31 zł za dzień pobytu w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym w I sezonie rozliczeniowym (czyli od 1 października do 30 kwietnia) i 38,9 zł w II sezonie (czyli od 1 maja do 30 września), 11,9 zł lub 14,1 zł za pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym” - napisano w projekcie. Aktualnie obowiązują stawki w wysokości 28,8 i 36,1 zł w przypadku pokojów jednoosobowych i 11 zł oraz 13,1 zł za zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych.

Ostatnia podwyżka za pobyt na leczeniu w sanatorium wynosiła 5 proc. i miała miejsce w 2014 roku, przypomina DGP. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, ceny wzrosną o 3,4 proc.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >