BiznesINFO.pl
lockdown obostrzenia

pxhere

Obostrzenia mają być jeszcze surowsze. Rząd chce zamykać kolejne branże

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Obostrzenia w Polsce mogą być jeszcze bardziej surowe niż dotychczas. Dziennikarze RMF FM ustalili, że rząd przymierza się do zamknięcia kolejnych branż w ramach obostrzeń, ale stawia warunek. Jaki?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia planuje wprowadzić rząd

  • Jaki warunek stawia w tym przypadku

  • Które branże mogą bać się o przetrwanie

Obostrzenia jeszcze surowsze

Od 20 marca do 9 kwietnia na terenie całego kraju będą obowiązywać obostrzenia, które dotychczas miały charakter regionalny. Zamknięte będą obiekty kultury (m.in.: kina, teatry), obiekty sportowe (m.in.: baseny), czy galerie handlowe.

Na konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski podkreślał, że niewykluczone jest wprowadzenie nowych obostrzeń jeszcze przed świętem Wielkanocy. - Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, sytuacją, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko - oświadczył cytowany przez RMF FM.

Dziennikarze rozgłośni ustalili, że bardziej restrykcyjne obostrzenia mogłyby zostać wprowadzone, gdy ilość zakażeń przekroczy 30 tys. dziennie. Jest to granica, którą wyznaczyli kluczowi ministrowie odpowiedzialni za walkę z pandemią.

Wpierw mocniejsze obostrzenia mają uderzyć w handel. Rządzący chcą zamknąć sklepy wolnostojące, sklepy meblowe oraz budowlane, jednakże to nie wszystko. Kolejne branże też są na celowniku rządu.

Obostrzenia pod jednym warunkiem

Rząd w dalszej kolejności chce objąć obostrzeniami punkty usługowe: salony kosmetyczne, fryzjerskie oraz studia tatuażu. Nie planuje się jednak ograniczania ilości osób mogących wchodzić do supermarketów.

RMF FM podkreśla, że nie należy spodziewać się wprowadzenia zakazu przemieszczania czy wielkanocnych wyjazdów. Prawnicy coraz głośniej mówią o tym, że wprowadzanie takich zakazów w drodze rozporządzeń jest niezgodne z ustawą zasadniczą stojącą najwyżej w hierarchii aktów prawnych.

W przeszłości rząd próbował wprowadzać takie ograniczenia, a aktualnie Skarb Państwa masowo z tego powodu przegrywa w sądach. Co więcej, rozprawy dotyczą nie tylko zakazu przemieszczania się, ale także prowadzenia działalności gospodarczej czy noszenia maseczek. W tych kwestiach sądy w większości stają po stronie obywateli.

Dzisiaj ministerstwo zdrowia poinformowało o 27 278 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Najwięcej pochodzi z woj. mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. To zaledwie 2 tys. mniej niż górna granica, o której mówił Adam Niedzielski.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >